Френският данък върху цифровите услуги, критикуван от Силициевата долина и президента на САЩ Доналд Тръмп, е спечелил подкрепата на конституционните съдии на страната.
Конституционният съд на Франция е отхвърлил твърденията, че 3-процентовият налог, който се очаква да донесе 774 млн. евро в хазната през 2025 г., нарушава принципа на равенство пред закона, пише Bloomberg.
На изслушване през август данъкът беше оспорен от адвокати на Airbnb Inc. и Digital Classifieds France.
Тръмп отдавна твърди, че данъците върху цифровите услуги са дискриминационни срещу компании като Amazon.com Inc. и Meta Platforms Inc. Той предупреди, че ще наложи „значителни“ мита на държави, които налагат такива данъци или специални разпоредби, засягащи американските компании.
Франция беше една от първите държави, които въведоха дигитален данък, а Европейският съюз (ЕС) обсъжда варианти за облагане на мултинационални дигитални фирми там, където извършват дейност.
Френският данък, въведен за първи път през 2019 г., се налага върху приходите на компании в страната от целенасочена реклама, продажба на лични данни и посреднически услуги. Компаниите, които попадат в обхвата на закона, са тези с глобални приходи за 750 млн. евро и приходи във Франция за поне 25 млн. евро.
Голяма част от бюджетните трудности на Франция през последните 18 месеца произтичат от разочароващи данъчни постъпления, което прави изключително важно за хазната да запази всички потоци от приходи.
Франция сега има най-големия бюджетен дефицит в еврозоната, но политиците още не са постигнали консенсус за пътя напред. След втория крах на правителството за по-малко от година президентът назначи нов премиер – бившият министър на въоръжените сили Себастиан Льокорню. Той е изправен пред масови протести срещу бюджетната политика, докато се опитва да изгради парламентарна подкрепа за съкращения на разходите.


Три станаха жертвите на катастрофата край Шумен
Осем пъти по-малко жители на воден режим в България спрямо същия период на миналата година
Емил Дечев с коментар за полетите на Пеевски и Атанасова
МВР събра над 6 млн. евро от глоби
Имаме едно от най-чистите морета в Европа
Великолепната седморка стана жертва на AI пазарна ротация
Мощни бури в Китай взеха жертви и нанесоха щети на земеделието
Надценените имоти вече трудно се продават на охладения пазар у нас
Съдът разреши на Льо Пен да участва на изборите за президент на Франция
Красотата в рисковото финансиране
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Електромобили със 130 км/ч: Топ 10 на моделите с най-голяма автономия
Два дни до концерта на супергрупата BEAT, какво да очакваме?
Турция отказа достъп до бреговете си на гей круиз
На Емрах Стораро няма да му се размине, връчват му акт в София
Сериалът "Мамник" с три награди от международни филмови фестивали
Международният фест "Срещу течението" превръща Копривщица в нов дом на авторското кино