Cineworld очаква да излезе от процедурата по защита от банкрут по Глава 11 от американското законодателство през юли, съобщи британският оператор на киносалони в четвъртък. Компанията добави, че предложеното преструктуриране на дълговете е получило подкрепата на повечето ѝ кредитори, съобщава Ройтерс.
Втората по големина верига кина в света след AMC Entertainment подаде молба за защита от банкрут в САЩ през септември, надявайки се да преструктурира огромния си дълг.
Cineworld, която е собственик на кината Regal в САЩ и на Picturehouse, Planet и Cinema City в Европа, включително България, се отказа от плановете да продаде част или всичките си бизнеси, след като не успя да намери купувач.
Вместо това тя предпочете план за преструктуриране, който ще заличи акционерите ѝ.
Акциите на компанията, които вероятно ще бъдат отписани след процеса по банкрут, са изгубили над 99% от стойността си, откакто удариха връх от 310 пенса за брой преди шест години.
Те се търгуват за 1 пенс в четвъртък.
След години на разширяване чрез придобивания, които натовариха баланса ѝ с дълг, Cineworld понесе тежък удар, когато пандемията затвори кината ѝ и спря пускането на хитове.
Освен това компанията се отказа от плана да придобие конкурента си Cineplex, което предизвика иска за нанесени вреди в размер на 1,23 млрд. канадски долара заради оттеглянето от сделката.
По-рано този месец Cineworld получи одобрение от съда в САЩ да привлече 2,26 млрд. долара като част от опита да излезе от банкрут, след като постигна споразумение с малка част от кредиторите, които се противопоставяха на части от финансирането за тази стъпка.
Британската компания заяви, че планът за преструктуриране е получил подкрепата на кредиторите, държащи 99% от наследените дългови инструменти и поне 69% от неизплатените задължения съгласно механизма за длъжници във владение.
Предвижда се Cineworld да поиска окончателно съдебно одобрение за преструктурирането си на 12 юни.


Депутатите приеха удължителния бюджет на първо четене
Мъж е с опасност за живота след сбиване в Кнежа
Общинският съвет във Варна се събира на последна сесия за 2025 г.
Коледен автобус радва малки и големи по улиците на Варна
Ученици от Варна надникнаха в света на криминалистиката
Германия ще одобри военни поръчки на стойност над 50 милиарда евро
Phillips 66 има готовност за Western Gateway
Phillips 66: Рафинирането се рационализира
Защо инвеститорите са притеснени за пазара на облигации в Япония
Киргизстан се издига като новия тигър в Централна Азия
Отмяна на забраната на ДВГ – какво означава това за шофьорите?
Ford обяви промени в стратегията и отписа 20 милиарда долара
Нов картел разтърси автомобилната индустрия в Европа
Колко сигурни са колите, за които не трябва шофьорска книжка
Зловещо - Cadillac Escalade стартира сам през нощта
Ангел Найденов: Има напредък по гаранциите за сигурност на Украйна, но ключовите спорове остават
Новолуние в Стрелец на 20 декември - разделяме се с рутината
Путин: Геополитическата ситуация в света остава напрегната, някъде дори критична
Консултациите при Радев продължават в четвъртък с АПС и МЕЧ
КНСБ апелира депутатите да гласуват редовния бюджет