В опит да започне нова ера за DC Studios „Супермен“ на режисьора Джеймс Гън дебютира с приходи от билети в САЩ и Канада през уикенда за 122 млн. долара, според студийни оценки от неделя.
DC и Warner Bros. залагат много на „Супермен“, пише Associated Press. Макар че Marvel Studios на Walt Disney Co. имат свои собствени трудности, супергероите на DC напоследък се сблъскаха с криптонит в кината. Филми като „Жокер: Лудост за двама“, „Светкавицата“ и „Шазам! Яростта на боговете“ се провалиха.
„Супермен“, написан и режисиран от Гън, обаче е замислен като ново начало. Това е първият филм, изцяло режисиран от Гън и Питър Сафран, съуправители на DC Studios, откакто им бяха предадени ключовете към кинематографичната вселена на супергероите на DC.
Приблизително според очакванията, премиерата беше третата по големина за 2025 г. и първият филм на DC, който премина границата от 100 млн. долара през първия си уикенд на екран от „Жената чидо“ през 2017 г. Warner Bros. може да се похвали и с уникална серия от успехи: „Супермен“ е петият им филм поред, който започва с над 45 млн. долара.
„Това е голяма победа за DC Studios“, заяви Джефри Голдщайн, директор по дистрибуцията на Warner Bros. „Трябваше да спечелим доверието на феновете, а ние го нямахме. Те ни дадоха ясно да разберем, че трябва да направим крачка назад и да се преоткрием.“
Продажбите на билети за „Супермен“ в чужбина бяха относително слаби. От 78 международни пазара филмът събра 95 млн. долара. В Китай той генерира едва 6,6 млн. долара.
Дебютът на „Супермен“ не се доближи до сумата от 166 млн. долара, които „Батман срещу Супермен: Зората на справедливостта“ на Зак Снайдер генерира при премиерата си през 2016 г. Лентата обаче все пак стартира по-добре, без да се отчита инфлацията, от „Човек от стомана“ на Снайдер, който дебютира със 116 млн. долара през 2013 г.
Но докато филмите на Снайдър често бяха необичани от критиците, „Супермен“ на Гън получава предимно добри отзиви. В Rotten Tomatoes той събира оценка 82% – най-добрият резултат за поредицата от първите два филма с Кристофър Рийв: „Супермен“ (1978) и „Супермен II“ (1980). Зрителите му дават оценка „A-“ в CinemaScore.
„Супермен“ се сблъска и със сериозна конкуренция. Филмът, който беше на първо място миналата седмица, „Джурасик свят: Прераждане“, се смъкна на второ място с приходи за 40 млн. долара. Тъй като „Супермен“ зае много от големите екрани, седмият филм от поредицата „Джурасик“ на Universal Pictures отбеляза рязък спад от 57% спрямо премиерния си уикенд. С участието на Скарлет Йохансон, „Джурасик свят: Прераждане“ стартира с гръм и трясък, събирайки 318,3 млн. долара в световен мащаб. За две седмици филмът събра 529,5 млн. долара на глобално ниво.
В класацията остава и най-големият бокс офис успех на Apple Studios досега – „F1: Филмът“. Екшън трилърът на Джоузеф Косински за Формула 1, с Брад Пит в главната роля, се класира на трето място с 13 млн. долара през третия си уикенд. Филмът, разпространяван от Warner Bros., е събрал 393,4 млн. долара на световно ниво за три седмици. Но той също така има висока цена от около 250 млн. долара, плюс поне 100 млн. долара за реклама.


Десетки хиляди празнуваха Деня на Варна до зори
Москва иска обяснения от САЩ и Турция за оръжия за Украйна чрез българска фирма
Празник е! Канят се гости за щастлива година
16 задържани при мащабна акция на МВР и ДАНС в Пловдив срещу неонацистка структура
Дара стана почетен гражданин на Варна
Изкуственият интелект може да даде нов фокус на математиката
Сушата в Европа застрашава есенната сеитба и реколтата догодина
Великобритания затяга контрола върху отбранителните доставки след проблем с Китай
Танкер плати $4,6 млн., за да прескочи опашката в Панамския канал
Зеленски: Украйна удари ключов център на „Роскосмос“ в Русия
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Жегата и ниското ниво на Дунав удариха по електромобилите
Този кемпер разполага не с едно или две, а с пет легла!
Новият часовник на Mercedes изостава с един ден за 1040 години
Германски производител готви революционни спирачки
Полицията с подробности за нацисткото свърталище, баща със синовете си сред задържаните
Рачков предложи брак на Вики в Античния театър, Стоичков ще кумува (ВИДЕО)
Едва на 60: Почина актьор от "Междузвездни войни"