fallback

Блясъкът на метавселената постепенно угасва

Компаниите се намират в ситуация, в която съкращават приходи, а това означава, че не мислят толкова за дългосрочни инвестиции

11:09 | 31.03.23 г. 7

Метавселената, която беше гореща тема в технологиите преди по-малко от две години, вече не е чак толкова интересна.

Walt Disney затвори подразделението си, което разработваше стратегии за метавселената, писа Wall Street Journal Тази седмица. Microsoft пък наскоро спря социалната си платформа за виртуална реалност, която придоби през 2017 г. А Марк Зукърбърг, който преименува Facebook на Meta Platforms, за да покаже ангажимента ѝ към метавселената, сега се фокусира повече върху изкуствения интелект, стана ясно при представянето на последния финансов отчет на компанията миналия месец, пише WSJ.

Междувременно цената на виртуалните недвижими имоти в някои онлайн светове, където потребителите могат да се подвизават със своите аватари, спадна. Средната цена за земя в Decentraland се е свила с почти 90% спрямо предходната година според WeMeta – уебсайт, който следи продажбите на земя в метавселената.

Промяната на името на Meta през октомври 2021 г. предизвика вълнение относно изживяванията, продуктите и платформите. Но слабото насочване на потребителите към метавселената, което отчасти се дължи на скъпия хардуер и неразвитите технологии, както и влошаващите се икономически условия, попречиха да се изпълнят очакванията, че метавселената ще доведе до значителни приходи в скоро време.

„Това, което много хора започват да осъзнават, е, че тази трансформация е по-далеч във времето“, коментира Матю Бол, рисков инвеститор и автор на книга за метавселената.

Технологичните компании съкращават работни места и изоставят проекти, които не са приоритетни. Зукърбърг, който само преди 18 месеца обяви метавселената за следващата итерация на мобилния интернет, нарече 2023 г. „годината на ефективността“. Компанията му съкрати 11 хил. служители през есента, а този месец заяви, че ще се раздели с още 10 хил. позиции и различни проекти, включително такива, с които се занимава подразделението за метавселената.

„Много компании и бизнеси разбираемо смятат, че ако трябва да намалят броя на служителите или разходите като цяло, категория от такъв тип изглежда като лесна жертва“, коментира Скот Кеслър, технологичен анализатор в компанията за проучвания Third Bridge Group. Инвестициите в изкуствен интелект обещават по-скорошна възвръщаемост, допълва той.

„Всички тези неща, които се случват по отношение на изкуствения интелект, изглежда могат да бъдат използвани и сега“, коментира той. По отношение на метавселената „никой не знае кога ще достигне критична маса“.

Дори в разгара на манията по метавселената, някои технологични лидери бяха по-скептично настроени към идеята. „Искам да опитам и да работя по техенологии, които карат хората да вдигнат глава – които ги карат да се наслаждават на истинския свят“, коментира Дейвид Лимп, старши вицепрезидент устройства и услуги в Amazon.com, по време на събитие на Wall Street Journal миналата година.

Meta похарчи милиарди долари в опити да изгради метавселена, откакто промени името си. Но основното ѝ приложение Horizon Worlds не успя да привлече и задържи потребителите в рамките на първата година след преименуването си, сочат вътрешни документи, разгледани от Wall Street Journal. Продажбите на очилата за виртуална реалност Quest 2, които се ползват за достъп до Horizon Worlds и други приложения за виртуална реалност, също са спаднали през последното тримесечие, обяви компанията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:09 | 31.03.23 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още