Съединените щати дадоха старт на надпреварата за изкуствен интелект (AI), в която Европа изостава.
Американският президент Доналд Тръмп представи проект на стойност 500 млрд. долара за изграждане на инфраструктура, необходима за затвърждаване на господството на САЩ в областта на изкуствения интелект през следващите години, като се започне с център за данни в Тексас, пише Politico.
Амбицията на Вашингтон изненада Европа, където политическите лидери възлагат надежди на AI да помогне за възстановяването на глобалното лидерство на Стария континент.
„Това е нещо повече от сигнал за събуждане; това е шамар в лицето ни“, каза Кристиан Миле, партньор във фирмата за рисков капитал Headline, която инвестира във френската фирма за изкуствен интелект Mistral.
Председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен говори усилено за превръщането на ЕС в лидер на иновациите в областта на изкуствения интелект като част от плана за настигане на САЩ и Китай. Френският президент Еманюел Макрон се стреми към подобен подход на световната среща на върха за AI, на която ще бъде домакин следващия месец.
Размерът на плана на САЩ изпреварва този на ЕС и разкрива, че САЩ се фокусират върху това да не изостават от Китай. Европа, която вече загуби в областта на социалните мрежи, облачните технологии и чиповете, изглежда изостава и в областта на AI.
Само за седмица САЩ заеха радикално по-агресивна позиция по отношение на AI, като ограничиха износа на своите чипове за останалата част от света, отказаха се от регулация на AI и сега въвеждат инвестиционна програма, която един инвеститор оприличи на проекта „Манхатън“ - американската схема за производство на ядрено оръжие през 40-те години на миналия век.
ЕС планира да насърчи разпространението на хардуера, необходим за обучението на моделите на изкуствен интелект, като например европейските конкуренти на чатбота ChatGPT на OpenAI.
През декември Комисията избра седем обекта в целия блок, които ще получат финансиране за изграждане на оптимизирани за изкуствен интелект суперкомпютри, отворени за стартъпи и изследователи, които да обучават своите модели за изкуствен интелект.
Общият размер на тези инвестиции е 1,5 млрд. евро, половината от които идват от бюджета на ЕС.
Инвестициите на ЕС „са много по-ниски от тези в САЩ“, заяви Холгер Хус, професор по изкуствен интелект в университета RWTH Aachen и председател на CAIRNE - мрежа от изследователски лаборатории за изкуствен интелект.
Това показва, че ЕС не е достатъчно амбициозен, каза той.
Инвеститорът в рискови инвестиции Миле е напълно съгласен: „Стратегическото значение на AI все още не е разбрано на политическо ниво.“
Проектът Stargate на Тръмп предвижда първоначални инвестиции от 100 млрд. долара, като се опира на частно финансиране и капиталови партньори, сред които японската SoftBank, пионерът в областта на AI OpenAI, софтуерният гигант Oracle и инвеститорът MGX. Британската фирма за чипове Arm и американският разработчик на чипове за изкуствен интелект Nvidia са партньори, както и Microsoft, която работи с OpenAI, включително като предоставя облачните си услуги Azure.
ЕС не разполага с водещи компании в областта на изкуствения интелект, които могат да привлекат частен капитал в същата степен.
„Ние нямаме тези големи технологични лидери, каквито има в САЩ; не разполагаме с този лукс да работим с тях, за да мобилизираме частен капитал“, обясни Джоргос Верди, сътрудник по политиките в Европейския съвет за външна политика.
„Не мога да си представя, че, да речем, Mistral може да мобилизира такъв инвестиционен капацитет и да изгради тези огромни центрове за данни за изкуствен интелект“, казва още той.
Фрагментираните финансови пазари в Европа винаги са били пречка за европейските стартъпи и досега няма голям реален напредък по плановете за решаването на този проблем.
Енергията е друга пречка пред способността на Европа да се изравни с американския тласък в областта на AI.
Центровете за данни, особено тези, които захранват AI, са енергоемки. Президентът Тръмп прегърна лозунга „сондирай, бейби, сондирай“ и обяви „извънредна ситуация в областта на енергетиката“, за да увеличи производството на газ и петрол.
В Европа цените на енергията се повишиха рязко след войната в Украйна, като много компании твърдят, че високите разходи ги затрудняват да се конкурират с другите компании по света.
Какво влияние ще окаже изкуственият интелект върху трудовия пазар?
„Енергията, която ще е необходима за функционирането на инфраструктурата в такъв мащаб, ще бъде безумна“, посочи Миле.
Ходът на САЩ все пак може да накара ЕС да предприеме решителни действия.
По време на дебат в Европейския парламент Фон дер Лайен посочи изкуствения интелект като „стратегическа област“, в която Комисията трябва да координира инвестициите с националните правителства.
Инвеститори, стартъп и технологични лобистки групи и европейски законодатели призоваха Брюксел да отиде по-далеч и да използва момента с цялостен план за хардуерно оборудване за AI.
France Digitale, водещата френска лобистка група за технологии и стартъпи, заяви, че изглежда „неизбежно“ да се предложат „структурни реформи“ във финансирането на иновациите.
Аура Сала, финландски депутат в Европейския парламент, призова за спешно решение на въпроса с капиталовите пазари.
„Не можем да поправим недостига на инвестиции с публично финансиране, трябва да привлечем повече частни инвестиции“, каза тя.
Комисията разполага с набор от политически инициативи, за да се опита да отстрани някои от проблемите. Нито една от тях не включва инвестиции, които са съизмерими с тези в САЩ.
Фон дер Лайен трябва скоро да представи компас на конкурентоспособността. Има и планове за единен корпоративен кодекс за стартиращи предприятия. Експертите предупреждават, че ЕС може бързо да се сблъска с реалността относно способността си да развива амбициозни конкуренти на OpenAI и вместо това трябва да подпомага по-малки проекти и модели.
/БГНЕС/


Александър Везенков и Олимпиакос спечелиха баскетболната Евролига
Пет деца са припаднали по време на честването на 24 май в Русе
Четвърто място за Никола Цолов в Канада
Президентът Йотова: Изкуственият интелект няма да измести учителите
Хороскоп за 25 май 2026
Мъртвият милиардер, неговият син, и сагата, завладяла Испания
Отваряне на протока и ирански петрол: какво се очаква от сделката с Техеран
Игнорирайте срива на пазара на облигации на свой собствен риск
Европейското ухажване на Африка е възпрепятствано от колониалното минало
Липсата на европейски корпоративни гиганти не е по вина на ЕС
Глоба за спиране с двигателя - оказва се, че е възможно
Защо автомобилите нямат филтър за охладителната течност
Какво дразни собствениците на електромобили
В духа на B6: Volkswagen пуска Passat с пробег от 1500 км
Легенда на Формула 1 пострада при обир в дома му
Кой е банкерът, който иска да ограничи населението на Швейцария до 10 милиона?
Салах изигра последния си мач с "Ливърпул"
Кои са доходоносните професии и тези на бъдещето?
Руското посолство у нас: Днес почитаме създателите на първата славянска азбука
Намаляването на бюста става все по-популярна процедура


преди 1 година До: khao ... паралелна обработка на данни ... !! ... тук им е силата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: гъбко GPU?? но щом така са казали, ама ти биткоини ли ще копаш или АИ? просто ми мирише на скам... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: evlogi за същото нещо но направено от Байдън преди време орева света... сега си по скромен! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Их че гръмко заглавие.Инвестицията не е на Тръмп, дори и не е инвестиция все още, а заявено намерение, *** карай сега, важна е пушилката... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година За любопитните, ето едно ценообразуване за работа на генеративен езиков модел, и продължавам да не го наричам изкуствен интелект, а машинно обучени алгоритми ... :))) ... И силно препоръчвам, слушайте внимателно какво говори Дженсън Хуанг !! не се заплесвайте по поднебесните мошшшенници ... https://***.tensorops.ai/post/understanding-the-cost-of-large-language-models-llms отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: khao Ами за фирмено решение ти трябва система от с от 32 до 1024 графични карти с новият чип на NVidia (ефффтиният е 30к бройката), за езиков модел с претенции, дето да сич атиш с него, ти трябват системи с по около от 512 до 16хил такива карти. Не става с обикновени компоти, лекинко по-сложничко е ... Само Педро реди зименсите с по 7 скъзита и оправя хамериканосите ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Алехандро А центъра за данни дето трябва да има връзка постоянно с него за да изпълняват заявките?! А самата връзка?! А цената на облачната инфраструктура?! Значи само климатизацията на един такъв център за данни може да струва по-скъпо. Не говоря за електричеството и персонала. Виж кой продава токени за обучение, кой държи облачната инфраструктура, кой държи центровете за данни, кой държи широколентовият достъп, кой прави сертифицираните системи за обучение ... С пръъдня боя не се прави!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Алехандро Аве това е малко поднебесна шитттня ... Значи според тех моделът е ОБУЧЕН ЗА 5,6МЛН, а не че струва толкова. Това е цената на компютърното време. Твърдят, че се е обучил в/у почти 15трн токена за 55 дена машинно време. А колко струват токените? Щото читавите токени за езиковите модели струват сериозна сума, дори не отварям дума за графичните или медицинските или инженерните модели ... :))) ... Освсен това, обучението не е еднократен процес! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: alex8712Да...Кръв ще се лее днес по пазарите. След новината за DeepSeek R1, разбрахме, че ЕС изобщо не участва в състезанието. По интересно е какво ще стане с пенсиите на америкаците инвестирани в NVIDIA. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година *Европа, където политическите лидери възлагат надежди на AI да помогне за възстановяването на глобалното лидерство на Стария континент.* - Така ще бъде - при пълната липса на естествен интелект в Европа, надеждата е в изкуствения. Доказателство: изобилието на население с мозъчните параметри на авторите на коментарите отдолу от #1 до #4. отговор Сигнализирай за неуместен коментар