Това е видът алтруистични речи, с които е известен Алтман, предсказвайки, че суперинтелигентният изкуствен интелект (AGI) ще помогне за лечението на рака и ще спаси човечеството.
„Смятам, че AGI вероятно ще е необходим за оцеляването на човечеството. Проблемите ни изглеждат твърде големи, за да бъдат решени... без по-добри инструменти“, написа Алтман в Twitter преди няколко години.
Акциите на Microsoft, която държи 27% дял, поскъпнаха рязко при последните новини, изстрелвайки пазарната капитализация на гиганта над 4 трлн. долара. (По-късно през седмицата Nvidia, която преди това обяви планове да инвестира 100 млрд. долара в OpenAI, стана първата компания с 5 трлн. долара капитализация).
Връзките между тези технологични гиганти и зависимостта на фондовия пазар от тях са забележителни. Уроците от финансовата криза по-рано този век не бяха само, че банките бяха твърде големи, за да фалират, а и твърде взаимосвързани, за да фалират.
Големите финансови институции бяха преплетени в мрежа от сложни финансови инструменти и средства, които заплашваха да сринат американската система, тъй като някои играчи се олюляваха към колапс. Това накара правителството на САЩ да се намеси със спасителен пакет, както и да предприеме други необичайни мерки.
Никой не твърди, че OpenAI се занимава с нещо като лъжливи заеми или високорискови ипотеки. Но стартъпът участва в сложни сделки с ключовите стълбове на технологичната индустрия - компаниите, които изграждат основите на революцията в областта на изкуствения интелект, като чипове и Ethernet кабели.
Тези компании, включително Nvidia и Oracle, си партнират с OpenAI, която, от своя страна, се ангажира да направи големи покупки през следващите години, като част от амбициите си за растеж.
Поддръжниците биха казали, че това е просто умно сключване на сделки. Компания като Nvidia, например, инвестира пари в стартъпа, която създава пазара, докато OpenAI използва високата стойност на своя частен капитал, за да придобие физически активи.
Те подкрепят OpenAI като шанс, който се удава веднъж на поколение, за да детронират победителите от последните технологични цикли. В крайна сметка за някои OpenAI е следващите Apple, Facebook, Google и Tesla, обединени в едно. Това напомня на компания с неограничен потенциал да разруши пазара на смартфони, да създаде своя собствена социална мрежа, да замени търсачката, да даде бъдеще на роботите и да промени почти всеки бизнес и индустрия.
„Смятам, че индустрията подценява и не инвестира достатъчно, предвид мащаба“, коментира главният изпълнителен директор за AI на Microsoft Мустафа Сюлейман.
Сюлейман заобикаля опасенията, че OpenAI ще стане твърде голяма, за да фалира. Вместо това той обрисува по-оптимистична картина, посочвайки как инвестициите в AI вече са показали „наистина експоненциално подобрение във възможностите“. По думите му бъдещите разходи „ще доведат до невероятно подобрения във възможностите“. Такъв тип възможности, допълва той, които ще променят из основи „почти всяка индустрия“.
За други обаче, OpenAI е нещо подобно на треската по лалетата, предвестник на Голямата депресия или на селдващия дотком балон. Или още по-лошо, според тях – ще заличи работни места или ще е нещо като луд учен, решен да направи следващото чудовище на Франкенщайн.


Внимание! Зарядно на тротинетка запали къща
Варна посрещна "златните момичета" (СНИМКИ)
Единодушно: Депутатите приеха на комисия увеличение на минималната пенсия от 1 юли
Пуснаха под гаранция бизнесменът, предложил подкуп на областния управител на Добрич
Решението на Върховния съд може да обърне резултата от междинните избори в САЩ
Многополюсният свят ускорява сближаването между Индия и ЕС
Германия настоява за асоциирано членство на Украйна в ЕС
Goldman Sachs Intl: Европа продължава да има огромни възможности
Фондация "Атанас Буров" обмисля стипендии и за докторски програми
Ferrari разработва виртуален съединител
Прегряването на спирачките е по-опасно от това на двигателя
Дилърите притискат Mercedes за бейби G-Class с ДВГ
Toyota не може да реши проблема с V6 двигателите си
Най-бързият сериен пикап в света вдига 100 км/ч за 3,4 секунди
Мерц предлага Украйна да получи статута на асоцииран член на ЕС
Педофили с белезници след акция на ГДБОП
Заради Курбан Байрам: опашката преди "Капитан Андреево" е 14 км
Кралицата имала големи очаквания Андрю да стане търговски представител