Китайските компании са изправени пред спешна необходимост да намерят нови пазари. Сривът на имотния пазар доведе до нежелание на потребителите да харчат. В различни сектори, от доставка на храна до електромобили, китайските стартъпи се конкурират интензивно за все по-малки печалби – състояние на жестока конкуренция, което политиците наричат „инволюция“.
Много китайски предприемачи са стигнали до заключението, че „когато развиваш бизнес извън Китай, можеш да имаш по-добри маржове и да спиш по-спокойно“, каза Дзянган Ли, главен изпълнителен директор на Momentum Works, консултантска фирма в Сингапур.
Докато китайските стартъпи се борят с ожесточена конкуренция у дома, те са изправени и пред все по-строг контрол в САЩ. През 2019 г. комисия на американското правителство принуди китайската компания, собственик на приложението за запознанства Grindr, да се откаже от приложението поради опасения, че китайското правителство може да получи достъп до чувствителни данни за американците, включително местоположението им и предпочитанията им за запознанства.
В наши дни от китайските компании, работещи в САЩ, се очаква да съхраняват данните на американските потребители в страната и да подлежат на по-строг надзор от регулаторните органи, каза Уей Сун, главен анализатор по AI в Counterpoint Research в Пекин.
Но регулаторният и политическият контрол кара някои китайски компании да преосмислят бизнеса си в САЩ и да се обърнат към други големи пазари.
През май миналата година Meituan, най-голямата компания за доставка на храна в Китай, заяви, че ще похарчи 1 млрд. долара, за да започне дейност в Бразилия.
Meituan е известна с безкомпромисния си подход. Тя работи на загуба в продължение на години, предлагайки на купувачите големи отстъпки и подбивайки цените на конкурентите. Компанията приложи подобна тактика през 2024 г., когато стартира услугата си за доставка на храна Keeta в Саудитска Арабия, където бързо се превърна в доминираща платформа за доставки в повечето големи градове.
Бразилия е и един от най-големите пазари за търговеца на бърза мода Shein, който е построил три склада близо до Сао Пауло.
Shein е основана в Китай, преди да премести централата си в Сингапур през 2022 г. Но през май миналата година президентът Тръмп прекъсна спасителната линия за компании като Shein и Temu, когато затвори дългогодишна вратичка, която позволяваше китайски стоки на стойност под 800 долара да се изпращат директно по пощата на купувачи в САЩ без никакви мита.
Американските законодатели също изразиха загриженост относно веригите за доставки и трудовите практики, които стоят в основата на бизнес моделите на Shein и Temu.
Китайските компании за електромобили – някои от най-бързо развиващите се стартъпи в страната, бяха ефективно изключени от американския пазар, след като Вашингтон наложи мито от 100%. Миналата година китайската компания BYD изпревари Tesla и стана най-продаваният производител на електрически автомобили в света, но нейните автомобили липсват по улиците на Ню Йорк и Детройт. Вместо това BYD се насочи към пазари като Бразилия и Тайланд, където по-евтините му модели се продават за под 15 хил. долара.
За ByteDance разделянето бе момент, с който кръгът се затвори. Компанията пусна TikTok през 2016 г. след придобиването на Musical.ly – китайско приложение, което позволява на потребителите да синхронизират устните си и да танцуват, за да създават свои музикални клипове. Основателите на Musical.ly обаче избягваха китайския пазар и неговите интернет ограничения, насочвайки се към тийнейджърите в САЩ и Европа.
TikTok води правни битки по целия свят, тъй като правителствата изпитват опасения от връзките му с Китай и широкото му влияние, особено сред младите хора. Приложението е частично забранено или напълно блокирано в поне 20 страни.
Анализатори заявиха, че споразумението на ByteDance за лицензиране на технологията на TikTok в САЩ представлява компромисно решение: нито пълна забрана, нито принудителна продажба на самата компания.
Сделката „отваря вратата за по-критични, стратегически и напреднали технологии да преминават от Китай към САЩ“, заяви Сю, цитирайки потенциални възможности за батерийни технологии и редкоземни метали – сегменти, доминирани от китайски компании.


"Възраждане": Потулват дело срещу двама украински терористи, обикаляли трасето на газопровод у нас
Варна посреща 1 юни с богата програма и Ден без автомобили
Събират занаятите и професиите, практикувани във Варна през последното столетие, в изложба
Варна посрещна Павлин Надворни (СНИМКИ)
Слагат фотоволтаици по социални сгради във Варна
Без системи за съхранение инвестициите във ВЕИ трудно намират икономическа логика
Eli Lilly купува три компании за ваксини за $3.8 млрд., част 2
Eli Lilly купува три компании за ваксини за $3.8 млрд., част 1
Най-честите грешки на инвеститорите в акции са резултат от краткосрочни действия
Изменението на климата заплашва спортната икономика
Легендарната Cobra на Пол Нюман се продава
Ferrari избра имена на 10 нови модела
Брутален тест: 3-тонен SUV беше изстрелян със 100 км/ч
Електромобилите и бензиновите коли се изравниха по продажби в Европа
Xiaomi губи по 5600 долара от всяка продадена кола
Костадинов: Цялото управление на държавата е било зад една украинска групировка
Последната битка на Москва със Запада е най-странната досега
Божанов: Ще реагираме остро, ако Радев опита да откъсне България от Европа
Разберете повече за прекрасните деца на Боно от U2
Синята спирала става хит