fallback

Великобритания е замразила руски финанси за 18 млрд. паунда

Страната е предпочитана дестинация за руските олигарси и финанси след разпада на СССР

20:05 | 10.11.22 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

От началото на военните действия в Украйна на 24 февруари британското правителство е замразило руски финансови активи на стойност 18 млрд. паунда. По данни от годишния доклад на Службата за финансови санкции руснаците сега са нацията, подложена на най-много санкции, изпреварващи либийците и иранците.

Сумата на активите на олигаси и други физически и юридически лица от Русия надхвърля с 6 млрд. паунда замразените активи на другите нации, е видно още от данните. Става дума за блокирани средства в банки и акции на компании, но не и физически активи - например недвижими имоти.

В списъка са попаднали повече от 1200 лица и 120 компании, както и 19 руски банки с международни активи на стойност 940 млрд. паунда. Едни от най-известните имена са Роман Абрамович и Михаил Фридман, както и руският президент Владимир Путин и членовете на семейството му, също и командващи военните части на Русия.

Великобритания е предпочитана дестинация за руския капитал след колапса на СССР през 1991 година. Тези активи на първо време са замразени, но се водят дискусии да бъдат иззети и използвани като "репарации" за възстановяването на Украйна. Към момента около 60% от руските чуждестранни активи по света са блокирани.

Ройтерс отбелязва, че Великобритания е съкратила 95% от руския внос във Великобритания и планира да спре целия внос на газ и петрол до края на 2022 година. "Посланието ни е ясно - няма да позволим Путин да успее в тази брутална война", се казва в съобщение на Службата за финансови санкции, която е част от структурата на Министерството на финансите в страната.

Страните от ЕС коментираха през юли, че са замразили руски активи на стойност 13,8 млрд. евро заради войната в Украйна, припомня Ройтерс.

По време на изслушване в Европейския парламент през тази седмица беше коментирано, че руската икономика се справя по-добре от очакваното на фона на западните санкции. Една от причините са възможностите за избягване на ограниченията. От 24 февруари например британските власти имат 236 доклада за избягване на санкциите.

Но в същото време липсата на доставки на материали кара руските производители да правят компромиси - например новият модел на "Лада" е без въздушни възглавници.

Властите във Великобритания потвърждават, че руснаците използват чипове от домакински уреди, за да могат оборудват военна техника, или разглобяват самолети за резервни части.

В дългосрочен план Русия ще изпита липсата на технологии, а икономиката от "изтичането на мозъци", след като 75% от западните компании замразиха дейността си в страната, а 25% се изтеглиха напълно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:05 | 10.11.22 г.
fallback
Още от Войната в Украйна виж още