fallback

Графика на деня: Ще се окаже ли 2015 г. рекордна за придобиванията?

Общата сума от мегасделките в сливанията и придобиванията през 2015 г. може да достигне 4,7 трлн. долара

12:48 | 01.09.15 г. 3

На световно ниво компаниите са вложили 3,1 трлн. долара в сделки за сливания и придобивания от началото на годината до 31 август. Тази сума вече е по-голяма от разходите през пет от последните шест години – и ако нещата продължат със същата скорост, целият обем парични средства, които компаниите са изхарчили, за да купят други компании, може да постави нов световен рекорд, коментира Quartz.

Интересното е, че данните от Dealogic сочат, че 2015 г. всъщност може би ще се окаже доста тиха от гледна точка на броя осъществени сделки. Досега през годината са направени около 24 000 сливания или придобивания. Ако този брой се разпредели през цялата година, това означава, че вероятно през 2015 г. ще бъдат осъществени около 37 000 сделки в сравнение с 41 000 сделки през миналата година.

В стойностно изражение обаче, отново според данните на Dealogic, общият обем на разходите за сливания и придобивания през тази година вероятно ще достигнат 4,7 трлн. долара. Това е повече от рекордните 4,6 трлн. долара от 2007 г. Увеличаващата се сума е в резултат на мегасделки. Средната стойност на всяко сливане или придобиване през тази година е 125,4 млн. долара, което е доста над средната цена, достигната през която и да е година от поне 2000 г. насам.

Заради сделки като закупуването на британския мобилен оператор О2 от Hutchison Whampoa за 10,3 млрд. лири (15,9 млрд. долара), придобиването на Kraft Foods от Heinz за 55 млрд. долара и редицата огромни сделки във фармацевтичния сектор средната цена на споразуменията рязко скочи.

САЩ продължава да бъде мястото с най-много мегасделки:

Американските компании влагат огромни средства през тази година, а тенденцията е такава, че от януари до септември през 2015 г. те са изхарчили повече пари за придобиване или сливане с други компании, отколкото през цялата минала година, сочат данни на Ройтерс.

Заради надвисналата опасност от забавящата се икономика на Китай е трудно да кажем дали този вид мегасделки ще продължат и през последното тримесечие на годината. Но има признаци, че забавянето на китайската икономика е добро за сливанията и придобиванията – отчасти защото заради ситуацията у дома Китай се опитва да купува повече компании извън страната.

Междувременно обаче Япония изпреварва Китай в задграничните сделки. Ако втората и третата най-голяма икономика в света продължат да хеджират срещу икономическия натиск у дома, можем само да очакваме, че трендът с мегасделките ще продължи.

Още графики можете да видите тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:26 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още