fallback

Експерт: "Северен поток" 2 ще наруши енергийната сигурност на Европа

Над 70% от руския газ ще е насочен само към една страна – Германия, коментира Маргарита Асенова

16:22 | 05.07.18 г. 11

Изграждането на "Северен поток" 2 ще наруши изцяло енергийната сигурност на Европа, защото 70% или 80% от целия руски газ, които идват към Европа, ще са насочени към една страна – Германия. Това не се е случвало досега. Това е насочване на повече руски газ в Европа, вместо да има разнообразие на източниците. По този начин също Русия се опитва да избегне изцяло пътищата през Украйна и да ги затвори.

Това каза Маргарита Асенова, директор на програмата за Балканите, Южен Кавказ и Централна Азия във фондация ДЖЕЙМСТАУН, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.

"Интересите на Германия и Русия са и политически, и икономически. Не е редно Германия да има такива отношения, пренебрегвайки геополитическите и геостратегическите последици", смята тя.

Асенова посочи факта, че повечето страни от ЕС са срещу изграждането на "Северен поток 2".

Като причина за това тя определи осъзнаването им за енергийната зависимост към Русия, която ще последва след изграждането му.

"Европа действително ще има нужда от повече доставки на газ. Продукцията в Европа намалява, но не и консумацията. При това положение ще има нужда от повече внос на газ, но не е задължително той да е руски. Има много други доставчици", посочи Маргарита Асенова. – Българското правителство трябва да има предвид всичко това, когато прави планове за подкрепа на който и да е руски енергиен проект.”

Тя прогнозира, че през България количеството газ може да достигне 10 млрд. куб. метра газ, след като сега са договорени 1 млрд. куб. метра от Русия.

Има ли Германия свои бизнес интереси при практическите измерения на бъдещто на Европа? Какво ще е влиянието на газопровода „Турски поток“? Защо ЕС има нужда от много повече газ? Ще има ли конкуренция в бъдеще? Какви решения трябва да вземе българското правителство? Ще има ли газов център в България? Как ще се развият отношенията Русия – Турция? Какви правила в енергийната сигурност трябва да се спазват в бъдеще? Реалистично ли е появяването на АЕЦ „Белене“?

Вижте повече във видео материала по темата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:13 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още