fallback

Боян Рашев: ЕС има нужда от протекционизъм под формата на въглероден данък

Облагането на въглеродните емисии ще доведе до търговски войни, прогнозира управляващият партньор в Denkstatt България

10:57 | 12.03.21 г. 8

„Подобен данък е неизбежен, защото ако ние искаме въглеродните емисии да струват много и да се намаляват вътрешно в рамките на ЕС, съответно нашето производство ще стане все по-скъпо", коментира той. „Това се вижда пределно ясно на границата между България и Турция - ако турските въглищни ТЕЦ-ове не плащат въглеродни квоти, то нашето електричество е абсолютно неконкуретно с тяхното, защото ние ще бъдем задължени да плащаме", допълни той.

Боян Рашев посочи, че същата е ситуацията с цимента – докато произведeният в Турция цимент не е обект на въглеродни квоти, то за нашето производство има.

Експертът допълни, че в ядрото на дискусиите в Брюксел не е темата за екологични стандарти, защото „няма екологичен стандарт за въглеродни емисии“.

„Самият анонс за този данък е неточен и това ще доведе до търговски войни - защото фактически ЕС казва на Китай или Индия: „Ние искаме да увеличим цената на стоките, които вие продавате в Европа, за да не ги продавате, а нашите производители да станат конкурентни на вашите".

По думите на госта подобен сценарий би оскъпил евтините стоки за европейските потребители.

„Ние сами ще се направим по-бедни в покупателната си спобосност", изтъкна Боян Рашев.

Според него ЕС може да заеме лидерска позиция в една бъдеща безвъглеродна икономика единствено ако има глобално споразумение, съгласно което всички страни трябва да бъдат единодушни как да функционира подобна икономика.

„Не може въглероден данък да има само на европейската граница - това означава Европа да се превърне в анклав, изолиран от останалия свят. Това е огромен проблем, като едно подобно споразумение може да стане факт само ако Европа и САЩ играят заедно", отбеляза Боян Рашев.

„Бездействието би предизвикало поредната история с мита, квоти и други наказателните мерки, които на фона на сегашния хаос, в който е изпаднала световната икономика, ще се окажат поредното ниво на несигурност", прогнозира управляващият партньор в Denkstatt България.

Ще се окажат ли европейските производители в неконкурентна позиция от 2023 г. заради въглеродния данък?  Ще има ли глобално споразумение за въглеродния данък? Какво предизвика хаоса с електроснабдяването в Тексас? Какво е възможното индустриално развитие на Мариците? Как ЕС ще реформира схемата с търговия с емисии? Ще се използва ли страхът за климатичен локдаун? Доближава ли се България до целите на алтернативните източници на енергия? Защо страната ни не използва потенциала на река Дунав?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:40 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още