IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Консултанти: ЦИЕ беше надеждата, а сега се превърна в тежест за Европа

Западноевропейците чувстват, че ако Румъния и България изпаднат в затруднено положение, те ще трябва да ги спасяват, смятат специалисти

17:08 | 04.12.08 г.
Автор - снимка
Създател
Консултанти: ЦИЕ беше надеждата, а сега се превърна в тежест за Европа

„Докато преди година на страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) се гледаше като на надеждата за Европа, сега на тях се гледа, макар и не открито, като на камък на шията“, казва Дору Лионаческу, партньор в консултантската компания Capital Partners, специализираща в областта на сливанията и продобиванията, цитиран от ZF.

Според него западноевропейците чувстват, че ако Румъния и България изпаднат в затруднено положение, те ще трябва да ги спасяват.

Страните от региона се смятат за много крехки, непредвидими, лошо управлявани и им липсват ресурсите, които биха им позволили да се възстановят в случай на рецесия, казва той.

Финансовата обстановка се е променила изцяло след краха на Lehman Brothers и не може да става дума за никакво сравнение с периода преди това, смята той. Продавачите вече не са в позиция да диктуват правилата и тази година пазарът на сливания и продобивания ще бъде наполовина на това, което е бил миналата.

„Настроенията са доста негативни. Нивото на активността спадна средно с 30-40%, със значителни различия между държавите“, казва той. Кризата се разпространява със скоростта на приливна вълна, която помете САЩ, силно засегна Западна Европа и сега се насочва на изток, носейки фундаментални промени за начина, по който се гледа на Изтока, казва той.

Специално за Румъния той смята, че нулев ръст за страната е „реалистичен сценарий“. Инвестиционният апетит на стратегическите играчи е нулев, но не така стоят нещата за инвестиционните фондове. Моментът е назрял за придобивания, тъй като стойността на активите на някои компании в страната се е понижила с 20-25% от началото на годината.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:00 | 02.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още