Енергийната зависимост на България е значително под средното ниво за ЕС, но през последните години се отчита плавно повишение. Това показва последният Бюлетин за състоянието на икономиката, изготвен от Министерството на енергетиката.
Експертите са използвали данни на Евростат в своите анализи и те показват, че от 2011 година до 2013 година енергийната зависимост се повишава – от 36% до 37,8%. В същото време тенденцията в ЕС е обратна – за визирания период има намаление от 54% до 53,2%.
Енергийната зависимост показва зависимостта на държавите от вноса на енергия и ресурси. Ядрената енергия се счита за местен източник и това до голяма степен предопределя профила на България като държава, относително независима от вноса на енергоизточници. Положително отражение носи и местният добив на въглища.
От енергийното министерство дават и някои подробности за развитието на енергетиката у нас, базирайки се на данните на енергийните дружества в страната, отнасящи се за 2014 година.
От тях става ясно, че през миналата година добивът на въглища е с 9,4% по-голям спрямо 2013 година. В страната са добити общо 31,3 млн. тона. Основен производител са Мини Марица – изток (общо към 95% от добитите въглища в страната). През миналата година е отчетено увеличение на добива от мините от 8,2 на сто.
96,3% от добитите въглища се използват за производство на електрическа и топлинна енергия, а останалите – за производство на брикети.
За разлика от въглищата, добивът на природен газ от местните находища намалява чувствително – с 35,6%. На фона на този спад е обясним увеличеният внос с 6,1%. Данните на енергийното министерство показват, че през 2014 година в страната са внесени 2,72 млрд. куб. метра природен газ. Потреблението обаче намалява – с 6,3% до 2,63 млрд. куб. метра.
През 2014 година има свиване на транизитираните количества газ през страната и по трите направления (Гърция, Турция и Македония). Общо намалението е от 6,3 на сто.
През миналата година брутното производство на електрическа енергия в страната е 47,4 тераватчаса, което е с 8,4 на сто повече спрямо 2013 година. С 12% се повишава производството на електрическа енергия от АЕЦ „Козлодуй“, следват ТЕЦ-овете (10,7%) и възобновяемите източници (3,8%). С почти 5% обаче намалява производството на ток от заводските централи, а от ПАВЕЦ – с 3,9 на сто.
По данни на енергийното министерство вътрешното потребление на електроенергия се увеличава с 1% до 37,9 тераватчаса. ВЕИ покриват 18,9% от брутното вътрешно потребление на страната.
През миналата година са изнесени 9,5 тераватчаса електроенергия, което е с 53,3% повече спрямо 2013 година.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
преди 10 години Щот продавахме...ако си спомняш , сега не ти го спират ама ше плащаш кат поп...колкото ти кажат ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И за това преди демокрацията спираха тока на всеки два часа и вечер стояхме на тъмно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Нещо не ми се вързват тези проценти за зависимостта защото освен въглища всички енергийни източници са внос и съм описал как България може да стане независима(80%) от вноса на енергия - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558Тоест тези стратегии се отнасят за ЕС и въобще за целият свят особено за петрола защото свършва - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231и заради глобалното затопляне - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1494171174194445Започва се със забрана на офшорките ,данък върху лихвите по държ.дългове и ''данък Тобин'' с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща за да се избегне петролната катастрофа и глобалното затопляне (коментар 1 и 3) - http://darikfinance.bg/***/116481#comments отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години До преди "демокрацията" целия Балкански полуостров е бил енергийно зависим от България. Само за 25 години "демокрация" България става енергийно зависима страна... искам някой "демократ" да ми го обясни как става това ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар