fallback

Wells Fargo: Няма риск от забавяне на американската икономика

Все още очакваме Фед да се въздържи от вдигане на лихвите през тази година, пише щатската банка

22:43 | 07.05.19 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

През миналата седмица писахме, че фундаментът на икономическия растеж в САЩ през първото тримесечие не е толкова силен, колкото данните сочат. Макар да поддържаме това си твърдение, данните от миналата седмица потвърдиха втория ни извод, а именно, че няма риск от забавяне на икономиката в обозримо бъдеще, пише в седмичния бюлетин на щатската банка Wells Fargo.

През миналата седмица имаше две събития, които грабнаха вниманието на пазарите – срещата на Федералния резерв и данните за заетостта през април.

Срещата на Фед бе от особено значение, не поради очакваното запазване на лихвите, а заради евентуална промяна в изявлението след срещата и/или пресконференцията на председателя Джером Пауъл след нея. Видимата промяна в изявлението бе снижаването на оценката за инфлацията, която последва спада в личните потребителски разходи до 1,6% годишно през март – най-ниското ниво от година и половина.

Когато бе запитан за скорошния спад на инфлацията, Пауъл изтъкна временни фактори. Тук се фокусираме обаче върху другия основен прерогатив на Фед – заетостта. Работодателите добавиха значителните 263 хил. работни места през април, надхвърляйки консенсусните очаквания за 190 хил. Безработицата спадна до 3,6% - най-ниската от 50 години, но без частично заетите тя е стабилна на ниво от 7,3%. Така че спадът се дължи изцяло на повишената икономическа активност на работната сила.

В скорошен доклад дискутирахме как ръстът на икономическата активност, който стопира този на заплатите, даде друг аргумент на Фед да бъде търпелив по отношение вдигането на лихвите. В действителност средният почасов доход се покачи само с 0,2% през април, но очакваме той да възобнови възходящия си тренд през следващите няколко месеца.

По-общо погледнато, първият поглед върху разходите за труд през първото тримесечие сочеше, че те остават в унисон със скорошния тренд. На фона на все още затегнатия трудов пазар очакваме разходите за труд да се повишат до известна степен през идните тримесечия.

Трендът обаче се очаква да остане сравнително скромен, като не представлява голяма заплаха за инфлацията, особено на фона на подема в производителността, която скочи с 3,6% през първото тримесечие – най-големият ръст от третото тримесечие на 2014 г. Очаква се ръстът на производителността да стане по-умерен през идните тримесечия, но все пак да предотврати това разходите за единица труд да вдигнат инфлацията над целта на Фед.

Въпреки затегнатия трудов пазар, на фона на ниската инфлация все още очакваме Фед да се въздържи от вдигане на лихвите през тази година.

При ниската инфлация и продължаващия ръст на заетостта и заплатите, реалните потребителски разходи изглежда ще надхвърлят темпа на ръст от 1,2% през  първото тримесечие. Личното потребление се повиши с 0,9% през март – най-големият едномесечен ръст от 2009 г., което вещае инерция през второто тримесечие и вероятно облекчава безпокойството за продължителен спад, за който навяваше изненадващото понижение през декември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:54 | 10.09.22 г.
fallback