fallback

Гейтс срещу Мъск: Дори дебатът за биткойна вече премина на следващо ниво

Самият факт, че най-богатите хора в света коментират криптовалутата говори достатъчно за мястото, което се опитва да си извоюва

08:47 | 26.02.21 г. 37
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Освен ако не сте най-богатият човек на света, не трябва да купувате биткойни. Това поне е посланието на Бил Гейтс – третият най-богат човек.

С рали от над 400% през миналата година биткойнът стана изключително популярен и всички, включително утвърдени инвеститори и политици, говорят за него, пише Bloomberg. Tesla на Илон Мъск наскоро обяви инвестиция от 1,5 млрд. долара в биткойни, както и че ще приема плащания с криптовалутата.

Но за Гейтс това не е нещо, на което търговците на дребно трябва да се вържат – плюс е вредно за околната среда, тъй като добиването на монетите изисква голямо количество енергия.

„Илон има тонове пари и е много опитен, така че не се притеснявам, че неговият биткойн ще нарасне или ще се понижи на случаен принцип“, коментира Гейтс в интервю за Bloomberg Television. „Мисля, че хората купуват заради тези мании, хора, които може да нямат толкова много пари. Общото ми мнение е, че ако имате по-малко пари от Илон, вероятно трябва да внимавате“, посочи милиардерът.

Междувременно цената на биткойна успява да се стабилизира около 50 хил. долара. В петък към 10:10 ч. криптовалутата се търгува с поевтиняванеот над 6 на сто до 46 890 долара, показват данни на CoinDesk.

Мъск, чието състояние възлиза на 189,6 млрд. долара според индекса Bloomberg Billionaires Index, е отявлен почитател на биткойна – до такава степен, че успява да повлияе на цената му. Криптовалутата поскъпна с до 76% този месец, след като бе обявена инвестицията на Tesla, преди да се срине с до 13%, след като изпълнителният директор написа в мрежата, че цената ѝ „изглежда висока“.

Дебатът за биткойна не е нов, но с нарастването на популярността му започва да привлича все по-големи имена. Според милиардера Уорън Бъфет криптовалутите нямат стойност и не произвеждат нищо. От своя страна финансовият министър на САЩ Джанет Йелън – друг дългогодишен скептик, заяви на конференция по-рано през седмицата, че биткойнът е „изключително неефективен начин за извършване на трансакции“.

Но на фона на приемането на криптовалутата като платежно средство от все повече компании – PayPal, Visa и MasterCard наскоро го направиха, тя започва да добива все по-широко одобрение. И докато институции като Федералния резерв на САЩ и Европейската централна банка търсят начини за дигитализиране на собствените си валути, а фирми като Fidelity Investments Inc. създават фондове, които позволяват на инвеститорите да добавят криптовалути към портфейлите си, дебатът изглежда тепърва ще продължи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:44 | 14.09.22 г.
fallback