fallback

Разходите за изграждане на големи фотоволтаични проекти ще паднат двойно до 2020

В световен мащаб слънчевата енергия вече се конкурира с електрическата енергия от други източници, сочат експерти

08:02 | 07.04.11 г. 7
Автор - снимка
Създател

Соларен панел, Снимка: sxc.hu

Инсталациите от слънчеви панели могат да се увеличат през следващите две години, след като стойността на електроенергията се конкурира с тази, добивана от въглищата. До 2020 година разходите за изграждане на големи фотоволтаични проекти ще спаднат наполовина до 1,45 долара/ват, показват оценки на New Energy Finance, цитирани от Bloomberg.

Според базираната в Лондон изследователска организация слънчевата енергия е конкурентна на добиваната от полезни изкопаеми в повечето слънчеви региони, като Близкия Изток например.

„На много пазари слънчевата енергия се конкурира с най-скъпата електрическа енергия от други източници“, казва Шон Цю, главен изпълнителен директор на Canadian Solar Inc.

Китайски компании като JA Solar Holdings Ltd., Canadian Solar и Yingli Green Energy Holding Co. произвеждат слънчевите панели по-евтино, благодарение на усъвършенствани клетъчни технологии и подобрен производствен процес.

Това прави слънчевата енергия икономически ефективна на повече места и ще я направи конкурент на въглищата през идните години, без да са необходими субсидии, посочват от New Energy Finance.

„Най мощната движеща сила в нашата индустрия е неумолимото снижаване на разходите. В следващите десет години разходите за слънчеви проекти отново ще бъдат съкратени наполовина“, казва главният изпълнителен директор на New Energy Finance Майкъл Лийбреайх по време на годишната конференция на компанията в Ню Йорк.

През 2013 ще бъдат въведени 32,6 гигавата фотоволтаични инсталации спрямо 18,6 гигавата през 2010, сочат оценките на New Energy Finance.

Световният капацитет се е учетворил спрямо 2008 година до 27,5 гигавата, като през настоящата година ще бъдат добавени още 12 гигавата.

През последното тримесечие на 2010 година електричеството от въглища е струвало 7 цента на киловатчас, в сравнение с 6 цента за природния газ и 22 цента за фотоволтаичната енергия, пресмятат от New Energy Finance.

„Сравненията обаче често преувеличават стойността на слънчевата енергия, тъй като в нея може да се включват цените, които потребителите и малкият бизнес плащат за инсталирането на панелите по покривите“, отбелязва Цю.

„Слънчевата енергия не е скъпа. В голяма степен тя се конкурира директно с цената на електричеството на дребно, а не с тази на производител“, изтъква той.

Инсталациите по покривите също ще поевтиняват, като според Линдън Райв, главен изпълнителен директор на доставчика на такива системи SolarCity Inc., цените им ще продължат да падат с по 5-8% годишно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:39 | 13.09.22 г.
fallback