fallback

Петролните монархии са срещу среща за определяне на цените на петрола

Срещата бе предложена от Венецуела, която може да изпадне в най-дълбоката рецесия сред останалите страни

08:15 | 29.10.15 г. 4
Автор - снимка
Редактор

Монархиите от Персийския залив не са съгласни със свикването на Среща на върха на страни членки на ОПЕК (Организацията на страните износителки на петрол) и извън него с цел определяне на цените на петрола, съобщава Wall Street Journal, базирайки се на информация от източници. Срещата бе предложена от Венецуела.

Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Катар и Кувейт не искат среща с производители като Русия, тъй като смятат, че тя няма да доведе до заявяване на ангажименти за намаляване на производството така, че да се повишат цените на петрола, казват официални лица.

Това ще означава връщане обратно в началото“, казва представител на ОПЕК от едно от петролните кралства. „То ще има негативно влияние върху пазара и цените, ако не се предприемат реални мерки“, казва източникът.

Миналата седмица Венецуела призова за световна среща на страните производителки, за да преодолее срива на цените на петрола, който продължава вече 16 месеца. Петролът поевтиня до под 44 долара за барел през тази година, след като достигна 114 долара за барел през 2014 г. Основна причина за колапса е голямото увеличаване на доставките от САЩ, Русия и други производителки.

Срещата трябваше да се проведе по време на важната министерска среща на ОПЕК на 4 декември, като целта ѝ трябваше да бъде обсъждане на мерки за защита на цените на петрола. Петролният министър на Венецуела Еулохио дел Пино заяви, че сред мерките може да бъде въвеждане на „равновесна цена“ от 88 долара за барел, за да се гарантират инвестициите през следващите години. Това наподобява опитите на ОПЕК през 80-те години за контрол на цените в определен договорен диапазон.

Предложението показа вътрешните раздори в ОПЕК във връзка със сегашната стратегия за добив на колкото се може повече петрол с цел запазване на пазарен дял по време на периода с ниски цени.

Производителките от ОПЕК извън Персийския залив, като Венецуела и Нигерия, подкрепят традиционната стратегия за намаляване на производството в моменти на пазарни сътресения с цел поддържане на високи цени. По отношение на предложението на Венецуела Иран подкрепя „всяка мярка, която ще помогне за стабилизирането на пазара“, казва ирански представител.

Саудитска Арабия обаче – най-големият производител в групата, не вярва, че пазарна интервенция в случая ще проработи и е срещу намаляване на производството заедно с ОАЕ и Кувейт.

Нека пазарът да определя цената“, заяви петролният министър на Саудитска Арабия Али ал-Наими на минна конференция във вторник.

Венецуела се нуждае от цена на петрола от 89 долара за барел и за разлика от Саудитска Арабия няма резерви, които да ѝ помогнат да преживее срива на цената му. Южноамериканската държава ще се изправи пред най-лошата икономическа рецесия сред всички други страни в света, твърди Международният валутен фонд (МВФ), като брутният вътрешен продукт (БВП) ще се свие с 10%.

Някои производителки, които призовават за действия за вдигане на цените, също не се ангажират със срещата, предложена от Венецуела. Външният министър на Алжир Рамтане Ламамра заяви пред репортери в Париж, че обмисля срещата, но допълни, че страната му ще участва „само ако сме убедени, че тя ще има успех“.

Над предложението за среща тегнат и обтегнатите отношения между Саудитска Арабия и страната, от която ОПЕК ще поиска намаляване на добива: Русия, която също произвежда петрол на рекордни нива.

Москва обвини Рияд, че продава евтин петрол на Полша, основен клиент на руските големи държавни петролни компании. Миналата седмица представител на индустрията в кралството заяви, че Русия е тази, която е провокирала хода, заемайки все по-конкурентна позиция спрямо Саудитска Арабия в Азия, включително в Китай, най-големия пазар на монархията.

В отговор държавната Saudi Arabian Oil Co., по-позната като Aramco, предлага големи отстъпки в Европа, за да привлече купувачи, особено тези, които обикновено са свикнали повече с руския суров петрол, каза представителят.

В момента става въпрос просто за пазарен дял. Не виждам никакъв признак, че това може скоро да се промени“, казва той.

Русия неколкократно е отказвала какъвто и да е ангажимент за намаляване на производството.

Технократи от ОПЕК и пет страни нечленки на ОПЕК се срещнаха през миналата седмица във Виена, но не постигнаха никакви договорености. Иля Галкин, руски представител на срещата, заяви, че следващата стъпка ще бъде нова техническа среща, вероятно през декември.

Москва изпитва опасения заради ниските цени, което кара петролните компании да спират инвестициите си в нови проекти, каза той.

Има реален риск страните производителки на петрол да не инвестират достатъчно“, каза Галкин, който е ръководител на отдела за международно сътрудничество в енергийното министерство.

Още за цената на петрола четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:44 | 13.09.22 г.
fallback