fallback

Гърция търси 600 млн. евро, за да не намалява пенсиите догодина

Управляващата коалиция не може да си позволи повече разцепление в собствените си редици

11:50 | 07.12.15 г. 7

Гръцкото правителство започва да търси начини да се споразумее със своите кредитори и да не намалява пенсии догодина. Реално управляващите нямат и друг ход, след като гласуването на бюджета на страната за 2016 година показа, че коалицията няма право на повече разцепление.

Бюджетната рамка, предложена от финансовия министър Евклидос Цакалотос, успя да премине през парламента, но срещу предвидените в нея мерки се обявиха всички опозиционни сили. А за пенсионната реформа, включваща намаляване на пенсии, правителството няма как да разчита на подкрепа и от своите редици.

Коалицията между Сириза и „Независимите гърци“ (ANEL) започна управлението си с мнозинство от 155 депутати в 300-местния гръцки парламент. Още при първото важно гласуване обаче двама депутати гласуваха срещу мерките на правителството и незабавно бяха изключени от партийните редици.

Така правителството е с на пръв поглед крехко мнозинство, но и опозицията е от една страна доста фрагментирана, а от друга – проевропейски настроена. В тази връзка и може да се очаква подкрепата й за някои от по-безконфликтни мерки, поискани от кредиторите.

Именно по този начин сегашният премиер Алексис Ципрас в първия си мандат успя да прокара ратификацията на оспорваната вътре в собствената му партия трета програма за спасение на Гърция.

Сега обаче той няма да има да има друг избор, освен да започне преговори и да успее да отложи решението за намаляването на пенсиите в страната или да наложи приемлива за всички замяна. Още повече, че правителството му за първи път е поставено под натиска и на няколко общи стачки срещу намаляването на разходите. 

В речта си пред парламента в ранните часове на неделя, когато беше гласуването за Бюджет 2016, Ципрас посочи, че кредиторите очакват намаляване на разходите за пенсии с 1% от брутния вътрешен продукт през 2016 година. 0,6 на сто от този процент ще дойдат от ограничаване на ранното пенсиониране – мярка, която също е остро критикувана, но все пак и по-приемлива.

Това означава, че правителството ще трябва да търси начин, с който да компенсира останалите 600 млн. евро и до орязване на пенсиите да не се стигне.

Дотук правителството не успя да набере вътрешна подкрепа за своите намерения. Преди да бъде представен бюджетът в парламента, Алексис Ципрас се срещна с политическите си опоненти и поиска подкрепа за определянето на „национална червена линия“, от която правителството да не отстъпи при преговори с „четворката“. Такава обаче категорично му беше отказана.

В Брюксел пък на няколко пъти заявиха, че този път няма да се поддадат на увещанията на Атина, но от друга страна в последните седмици отново се оказаха склонни на отстъпки и приеха замяната да увеличаването на ДДС за частното образование с данък върху хазарта и вината, както и защитата на уязвими потребители с просрочени задължения. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:04 | 12.09.22 г.
fallback