fallback

Коронавирусът разкри глупостта да се инвестира в акции заради дивидентния доход

Кризата предоставя възможности, като например вложенията във фамилни компании, повечето от които запазиха дивидента си

13:45 | 12.05.20 г. 3
Автор - снимка
Създател

Намираме се в пълномащабна икономическа криза, причинена от реакцията спрямо пандемията от Covid-19. Какво трябва да направим по отношение на инвестициите, пита се на страниците на Financial Times Тери Смит, главен изпълнителен директор на Fundsmith LLP?

Настоятелно бих посъветвал да се избягва подхода на много инвестиционни съветници или анализатори. Те прекарват времето си в спекулации какво ще се случи. Кога ще приключи блокадата? Какво ще се случи с пътуванията и хотелиерството? Кога ще има ваксина (подозирам, че въпросът трябва да бъде „Ще има ли някога ефективна ваксина?“) Кои ще спечелят от коронавируса - производители на дезинфектанти и маски? Компаниите за лекарства? Електронната търговия? Доставката на храна по домовете?, пише Смит.

Според него цялата тази спекулация е безполезна. Никой не знае. Тя е толкова полезна, колкото всички онези „регистри на риска“, които компаниите трябва да изготвят, демонстрирайки, че са оценили основните рискове за своя бизнес. Колко от тях са включили „пандемия“ в този списък? Колко от тях ще я пропуснат в бъдеще?

Наградата на анализатора за най-глупавия въпрос, зададен досега, отива за този, който попита американска компания, представяща своите тримесечни резултати: „Какво би довело до намаляване на продажбите на вашите устройства през второто тримесечие?“ 

Както казва една стара поговорка: „Никога не пропилявайте криза”. Винаги трябва да мислите за нея като възможност. Това беше изразено в прословутата реплика на пиара, работещ за бившият британски транспортен министър Стивън Байърс, който написа по повод на 11 септември, че „сега е много добър ден да извадим наяве всичко, което искаме да погребем“.

Вече можем да видим как се следва този съвет. Британската инвестиционна асоциация (IA) преустанови изискванията си за доходните фондове за 12 месеца. Това е лоша новина за инвеститорите в акции, макар че тези изисквания не бяха особено строги.

За да бъде включен в сектора на доходните фондове за британски акции на IA, даден фонд трябваше да надвишава 90 процента от доходността на индекса FTSE All-Share всяка година, както и цялата му доходност на тригодишна плъзгаща се база.

Конкретен фонд обаче може да загуби IA статута си и въпреки това да се нарича „доходен”. Ако перифразирам една популярна поговорка, „продуктът не прави това, което е обозначено върху него“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:53 | 14.09.22 г.
fallback