fallback

Ц. Цачев: Федералният резерв поема към "твърдо" приземяване

Централната банка на САЩ няма печеливш ход, коментира главният инвестиционен консултант на "ЕЛАНА Трейдинг"

12:59 | 21.02.22 г. 5
Автор - снимка
Създател

Лихвите в САЩ ще се покачат съществено до края на годината. Дилемата на Федералния резерв е дали да догони очакванията на пазара, които вече са достатъчно високи, или да разчита на внезапно подобрение в равнището на инфлацията, за да се стигне до постепенно нормализиране на лихвите и да няма негативен ефект върху икономиката, коментира главният инвестиционен консултант на ЕЛАНА Трейдинг Цветослав Цачев.

Според някои икономисти, които познават работата на централните банкери отвътре, в този избор няма печеливш ход за Федералния резерв. Това е така, защото инфлацията е проблем, който няма да се реши бързо и който, за съжаление, вече има своето силно негативно отражение върху икономиката.

Потребителското доверие спадна значително

Показателят на Университета в Мичиган спада толкова силно при проучването от началото на февруари, че вече е на нива, които са характерни за рецесия. Причината е инфлацията и особено поскъпването на енергоносителите. Съмнявам се, че страховете се дължат на очакванията за покачване на лихвите. В противен случай нямаше да наблюдаваме толкова силни покупки на акции от индивидуалните инвеститори в САЩ. Те все още виждат в акциите защита на парите от обезценка.

Ускоряването на инфлацията означава не само повече разходи за ток, газ и горива за потребителите, но и по-малко консумация на останалите стоки и услуги. Тя се отразява в промяна на нагласите им. Инфлационните очаквания се повишават и се отразяват върху намеренията за покупка на стоки с дълготрайна употреба, най-вече на автомобили и жилища. Това са двата най-важни отрасъла за щатската икономика сега.

Автомобилният сектор продължава да страда от проблемите с доставките. Очакваше се той да се превърне в двигател за растеж през тази година. Сега страховете са отново за връщане към рецесионните равнища на продажби от 10 млн. автомобила годишно.

Строителството носи риск не само за намаление на физическите обеми, но и за много силно поевтиняване на жилищата. Цените на еднофамилните къщи са скочили с 50% над нивата от върха на пазара през 2006-2007 г. На икономиката не се отразява никак добре една такава дефлация в цените на активите, отново през призмата на потребителското доверие.

Лихвените разходи

Дълговете на домакинствата в САЩ намаляват като процент от БВП през последните 15 г. Те представляваха близо 100% от икономиката преди финансовата криза и процесът на намаление на задлъжнялостта свали този дял до 79% днес. Лихвените плащания вече растат и финансовите условия в икономиката се затягат.

Повишаването на лихвите по ипотечните заеми не се дължи само на ръста на държавните облигации. В действителност тя расте по-бързо от дохода на 30- и на 10-годишните книжа, което отразява очакванията на банките за по-високи лихвени равнища и, съответно, по-големия риск да се кредитират ипотеките. Както се вижда от графиката, ръстът на лихвата още не е стигнал много високи равнища и сега е там, където се намираше преди повишаването на лихвите през 2017-2018 г.

Друг притеснителен фактор, който още не е налице, е внезапно разширяване на спреда на лихвата по ипотеките с дохода на облигациите. Той се случва по време на рецесии, когато доходът от ДЦК пада силно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:11 | 14.09.22 г.
fallback