IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Sell in May and go away?*

Доколко верни са съветите за продажба на акции през пролетта и връщане в играта през есента

08:25 | 02.05.19 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Getty Images News</p>

Снимка: Getty Images News

Има ги отдавна, римуват се, прости са и добре познати. Но има ли нещо вярно в тях? Става дума за мъдростите на фондовите пазари, които се считат за основни правила на капиталовия пазар. Една от мъдростите на фондовата борса, която винаги е цитирана в края на април, е „Sell in May and go away“ („Продавайте през май и си идете").

Учените проследяват това обръщение до 1935 г., когато формулировката се появява за първи път в медиите. По-късно идва и допълнението: „but remember to come back in September“ („но не забравяйте да се върнете през септември"). Тоест, инвеститорите са посъветвани да продават акции в началото на май и да влизат отново на пазара едва през септември.

Зад всичко това се крие идеята, че много инвеститори се сбогуват през май с многото празници и заминават за лятна ваканция и се задействат отново през есента. Резултатът: При по-нисък оборот на фондовия пазар колебанията на пазарите се увеличават и това може лесно да доведе до неблагоприятна ситуация за инвеститорите. „По принцип през лятото често сме заплашени от прибиране на печалбата, но Sell in May не бива да се приема буквално", предупреждава Уве Щрайх, стратег на Landesbank Baden-Württemberg, пред Handelsblatt.

Всъщност анализ отблизо разкрива, че правилото е всичко друго, но не и надеждно. Например, инвестиционната компания Fidelity International е изчислила за германския индекс Dax, че той е нараснал 13 пъти между края на април и края на август през последните 30 години - и е спаднал само 17 пъти.

В дългосрочен план инвеститорите, които следват правилото, може и да имат успех: Под черта според Fidelity инвеститорите, които са инвестирали 10 000 евро преди 30 години в Dax, и винаги излизат от пазара през май, а през септември отново влизат, са спечелили малко над 119 000 евро - почти една трета повече от инвеститорите, които са инвестирали постоянно.

Независимо от това, Андреас Телшоу, инвестиционен експерт в Fidelity International, не гледа на това правило като на „основа за дългосрочна инвестиционна стратегия". За да бъде такава, трябва да сработва по-често в отделните години. Ако се гледат отделните месеци, то май не е най-лошият месец – не на последно място и благодарение на дивидентните плащания за компаниите от Dax.

От 1988 г. насам средно през август и септември се наблюдава значително по-голям спад. Това беше особено ясно видимо през миналата година. Тези, които влязоха на инвестиционния пазар Dax през септември 2018 г., загубиха близо 15% до края на декември. Оттогава той напълно компенсира тази загуба - но би било по-добре да се купуват отново акции едва в началото на годината.

Съществуват сериозни причини за многото изключения от правилото. Робърт Халвер, ръководител на инвестиционните стретези на Baader Bank, обяснява това накратко: „Разширената мъдрост за май е „правило на фермера, което вече не работи, защото и борсовите участници също са обект на изменението на климата".

За Халвер двигателите на това „изменение на климата“ са преди всичко засиленото влияние на политиката и централните банки на фондовия пазар, но също така и глобализацията и по-бързата търговия на ценни книжа. Независимо от май обаче много инвеститори се чудят дали след лудото рали на фондовите пазари тази година не е време да се продава.

Целия анализ четете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria!

------------

*Sell in May and go away (англ.) - Продавайте през май и си идете

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:42 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още