Със забавянето на американската икономика и нарастващата инфлация се увеличават страховете от стагфлация, комбинация от стсгниращ икономически растеж и висока инфлация. Примерът, който веднага идва на ум за повечето хора, е краят на 70-те и началото на 80-те години, когато инфлацията, лихвените проценти и безработицата се покачиха заедно до двуцифрени нива, далеч надхвърляйки реалния ръст на брутния вътрешен продукт, пише за Bloomberg Нир Кайсар, основател на компанията за управление на активи Unison Advisors.
Икономиката не е в толкова лошо състояние днес, но реалният растеж и инфлацията се движат в грешните посоки. Прогнозата на клона на Федералния резерв в Атланта за реалния растеж на БВП, приема, че икономиката е нараснала с годишен темп от едва 1,2% през третото тримесечие, доста под дългосрочния темп на растеж на икономиката от 3,1% от 1947 г. насам.
Междувременно предпочитаният измерител на инфлацията на Фед, индексът на разходите за лично потребление, нарасна с 4,3% през август на годишна база, най-големият едногодишен скок от 1991 г. насам и повече от два пъти целта на Фед от 2%. Индексът на потребителските цени се покачи още повече през септември - ръст от 5,4% спрямо година по-рано.
Очевидно не е добре инфлацията да расте по-бързо от реалния растеж, както изглежда сега. Но това не е необичайно и не означава непременно тенденцията да продължи. Икономиката многократно показва способност да коригира курса си и е грешка да се приеме, че няма да го направи отново.
Един от начините да се проследи напредъкът на икономиката - както и честите й препъвания - е да се проследи съотношението на реалния растеж към инфлацията във времето. Това е полезна мярка, тъй като високата инфлация има тенденция да забавя растежа, така че когато реалният растеж нараства по-бързо от инфлацията, това обикновено е добър знак, че инфлацията е под контрол. Също така, въпреки че трайно повишената инфлация е лоша, тя е по-малко проблематична, ако реалният растеж е още по-висок.
Оказва се, че в близкото минало инфлацията е надхвърляла реалния растеж толкова често, колкото и обратното. Коефициентът растеж/инфлация е бил под 1 в около половината от времето след 1947 г., според едногодишните периоди, отчитани на тримесечие. Така че изобщо не е необичайно инфлацията да превишава реалния растеж за известно време.


Известен варненски треньор по лека атлетика навършва 95 години
Небивалите жеги ще засегнат най-малко 193 млн. европейци
Хванали с белязани пари шефа на ВиК в Несебър и негов заместник?
Голям ръст на курсистите отчита БМКЦ във Варна
Въвеждат нова задължителна ваксина за децата в България от 1 юли
Американците все по-често напускат районите с висок риск от наводнения
Бърнам наследява икономика, която тепърва започва да се възстановява
Оман е уведомил съюзниците, че ще има такси за Ормузкия проток
Разгромът на AI сектора разкри машината за спекулации на Уолстрийт
Инфлацията в еврозоната вероятно се забавя за първи път от месеци
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Нови данъци и такси за паркиране трябва да изгонят SUV от градовете
Почина Юлий Славов, бивш депутат от групата на ОДС в 38-то НС
Руските "ястреби" настояват Путин да използва ядрено оръжие и да убие Зеленски
Камион помете три коли на пътя Кюстендил - Дупница
Слънчево време ни очаква утре, до 37 градуса
преди 4 години По официална информация производствените цени в САЩ са нараснали само с 23 % в сравнение преди година! Фактите не се нуждаят от смисъл от коментар! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Мое да са го пуснали под Windows 11. Та затова. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години за версията "Иван Митев" ъпдейти няма ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Много..... статия. В момента икономиката на САЩ е в стагфлация, щеше да е много по-интересна, ако ни даде някакво вариянти при които тя може да излезе от нея, честно казано аз не се сещам за нито един. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Рестартирайте бота, бъгнал е.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Водещата причина за дълга на САЩ е неправилното държавно прилагане на долари.Заради държавната парична грешка, правителството на САЩ е със сегашните дългове.След подобрение на държавното прилагане на долари, САЩ ще е с капацитет да си изплати дълговете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Пеше, не се напъвай, няма да те вземат в CNN ! И не само що си бял. В БНР работят по-добри пропагандисти - сущи чеда на Гьобелс! отговор Сигнализирай за неуместен коментар