IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

БНБ: Банките са добре покрити с обезценка и капиталови буфери

Рестриктивната регулаторна среда може да ангажира допълнителна част от собствения капитал на кредитните институции, прогнозират експерти в изданието "Банките в България"

14:13 | 17.02.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Продължава тенденцията към подобрение на размера и на дела на необслужваните експозиции в баланса на банковата система през третото тримесечие на 2016 г. Независимо че делът на брутните необслужвани кредити на българската банкова система е по-висок спрямо други европейски държави, тези заеми са по-добре покрити с обезценка и капиталови буфери.

Този извод прави Българска народна банка (БНБ) в своето тримесечно издание „Банките в България“, което се подготвя от управление „Банков надзор“.

Анализът на експертите на централната банка е за периода юли – септември, в който излязоха резултатите от прегледа на активите и стрес теста, обявени на 13 август 2016 година.

Банковата система разполага с буфери

Основните рискове в системата и по банки бяха адекватно покрити с изискуемите капиталови и ликвидни буфери, категорични са централните банкери. Техните очакванията са, че кредитният риск ще продължи да бъде обект на внимание, “като положително влияние върху него може да окаже тенденцията към постепенно подобрение на макроикономическата среда”.

В тримесечното издание на БНБ се отбелязва, че рисковете за доходността ще продължат да бъдат свързани основно с ограничените възможности за нарастване на лихвените приходи. От централната банка прогнозират, че тенденцията към рестриктивна регулаторна среда може да ангажира допълнителна част от собствения капитал.


Източник: БНБ

Специалистите от управлението на Димитър Костов са категорични, че отчетеният капитал, който превишава регулаторния минимум от 8%, “остава съхранен (7,4 млрд. лева), като обемът му покрива изцяло остатъчния кредитен риск в банковата система”.

Източници на доходи

За деветте месеца на 2016 г. печалбата на банковата система достига 1,1 млрд. лева, като е с с 278,6 млн. лева (35,1%) повече от година по-рано. Анализът в изданието „Банките в България“посочва, че принос за увеличения финансов резултат има най-вече повишението при нетния доход от финансови инструменти, нетния лихвен доход и нетния доход от такси и комисиони.

Влияние оказва и по-малкият размер на отчетените административни разходи и тези за обезценка, коментират надзорниците на банковата система. Те изчисляват, че към края на септември 2016 г. възвръщаемостта на активите (ROA) и възвръщаемостта на балансовия капитал (ROE) достигнаха съответно 1,59% и 11,72%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 00:17 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още