IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Красен Станчев: Небанковият сектор също ще бъде под външен надзор

Според икономиста най-голямото предизвикателство е, че членовете на еврогрупата невинаги разбират какво се случва в България

12:00 | 19.07.18 г. 3
Красен Станчев: Небанковият сектор също ще бъде под външен надзор

Членството във валутния механизъм, еврозоната и банковия съюз предполага пълно съвпадение на работата на българските институции с правилата на платежната система на еврозоната. Това се отнася не само за банките, а за цялата финансова система на страната, публичните финанси, както и застрахователни дружества и пенсионни фондове. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria икономистът Красен Станчев. 

Според него България е имала или има неразбираеми за еврозоната особености на банковия си надзор, но има такива и за финансовия. „В крайна сметка ми се струва, че това е полезно начинание. Може би е малко закъсняло, но така или иначе то неизбежно трябва да се случи, защото не може да се промени договорът за членство в ЕС“, каза експертът.

Според икономиста най-голямото предизвикателство е, че членовете на еврогрупата невинаги разбират какво се случва в България и даде за пример фалита на КТБ.

Той уточни, че засега България само е подала писмо за намерение, но не и заявление за членство в ERM II. Това вероятно ще стане в обозримо бъдеще – тази, следващата седмица или до около месец, прогнозира Красен Станчев.

Вижте още във видеото. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:23 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 2
bgMan
преди 5 години
Пука им на членовете на еврогрупата какво се случва в България. Те работят за собствените си нации и си гонят техните интереси. След това си имат глобални цели.Ако е само надзор хубаво, обаче да не е поредната порция загуба на свобода и суверинитет. А и все още никой не е обяснил на българите механизма на предстоящото спасяване на следващите длъжници в Еврозоната както беше и при "спасяването" на Гърция. Всички вземат солидарно заеми за да ги дадат като заеми на закъсалите страни. Едно време Финландия като членка на ЕЗ, въпреки че беше по-бедна страна от Гърция участваше солидарно във емитирането на нови дългове за нейна сметка за да има нови заеми за гърчолята.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 2
Bobacho
преди 5 години
Молако преди фалитна на КТБ, този "експерт" обясняваше колко стабилна била банковата система......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 5
abdul
преди 5 години
"надзор", дори не ограничава, нито санкционира... Само гледа, надзирава, слухти.Модерна работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още