Планът на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон за Фонд за възстановяване на Европейския съюз (ЕС) от кризата вече отговаря на политиката на федерация. Това е голямо постижение. Планът има и някои противници и крие рискове. Но за първи път се поема колективно задължение. Това посочи в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването "В развитие", проф. Димитър Хаджиниколов, преподавател в УНСС.
Професор Хаджиниколов изтъкна, че в ЕС има три групи държави относно интересите спрямо този план - южните страни, най-силно пострадалите от пандемията, като Италия и Испания, но смята, че към тях могат да се добавят и други.
"Втората група са традиционните "донори" в ЕС - северните страни, които плащат повече, отколкото получават, като например Австрия. Тя не е заинтересована от идеята, защото ще трябва да плаща повече. Третата група страни са тези от Източна Европа, Вишеградската четворка, за които не може да се каже дали ще губят или печелят", коментира преподавателят в УНСС.
Димитър Хаджиниколов посочи, че "Зелената сделка" и дигитализацията ще са част от направленията, в които ще бъдат насочени средствата от Фонда.
По думите му заемите ще бъдат отпускани за комбинация от краткосрочни и средносрочни цели на ЕС и съобразно приоритетите на всяка една държава членка.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да видите тук.