Премиерът на измъчваната от криза Украйна Олексий Хончарук подаде оставка от поста си след почти половин година управление. Парламентът в Киев трябва да реши днес дали ръководителят на правителството ще бъде сменен. Председателят на парламента Дмитрий Расамков е потвърдил получаването на молбата за оставка на заседание на фракцията на управляващата партия „Слуга на народа“ във вторник вечерта.
Очаква се министрите на външните работи, на отбраната и на финансите също да бъдат сменени.
Това ще бъде първата промяна в правителството, откакто прозападният президент и носител на надеждата Володимир Зеленски встъпи в длъжност. Бившият актьор обеща да изведе страната от кризата и най-вече да прекрати войната в Източна Украйна. Там украинските правителствени войски се борят с проруски сепаратисти.
За нов премиер Зеленски предложи 44-годишният вицепремиер Денис Шмигал.
По искане на президента ще се състои извънредно заседание на Върховната рада, на което ще бъдат обсъдени правителствените промени.
Хончарук предложи да подаде оставка още през януари, след като стана ясно, че е обиждал публично президента. Тогава обаче Зеленски отхвърли искането за оставка с мотива, че ще даде втори шанс на 35-годишния политик.
При предишния президент на Украйна предшественикът на Хончарук на премиерския пост Володимир Гройсман също заплаши да подаде оставка, но в крайна сметка остана на поста си до парламентарните избори през юли, спечелени от партията на Зеленски.
След като встъпи в длъжност, Хончарук очерта амбициозен дневен ред с реформи и постигна споразумение с МВФ по тригодишен заем, който е от ключово значение за запазването на доверието на инвеститорите и на икономическата стабилност.
Правителството на Хончарук успя да договори заем от 5,5 млрд. долара от фонда през декември, но той все още зависи от представянето на Украйна в осъществяването на реформите и справянето с корупцията.


Младите хора изпитват невиждана неприязън към шефовете на AI компании
България е четвъртият най-голям източник на туристи за Турция през първата половина на 2026 г.
Безлов: Садистичното убийство в Пловдив размърда блатото
България изостава от Европа при електромобилите, но новите регистрации растат с 62%
И от общината във Варна настояват да се спрат електрозахранването и водоподаването към „Баба Алино“
Най-големият производител на пептиди в света процъфтява въпреки натиска на САЩ
Двете Америки отправят предизвикателство към петрола от Близкия изток
Епидемията от Ебола в ДР Конго вече е най-смъртоносната в историята
Антон Осика за Lovable и Vibe Coding тенденциите - Част 4
Антон Осика за Lovable и Vibe Coding тенденциите - Част 3
Stellantis патентова врата, която превръща хечбек или седан в пикап
Производителите прехвърлят все повече функции на абонамент
По-бърза от LaFerrari, по-лека от Porsche 911... и по-евтина от Toyota Yaris Cross
Ексцентрици посегнаха на Chiron и Mistral и взривиха представите за лукс
Porsche пусна брутален GT2 RS в чест на култовия Моби Дик
Властта и социалните партньори се договориха за нов механизъм за минималната заплата
Украйна намери необичаен начин да разшири обсега на FPV дроновете
КУБ: Административният съд спря изпълнението на 12 заповеди за премахване, за Forest Club
12 начина за подреждане на куфара, с които спестявате място
Без пробив: Къшнър не успя да преодолее застоя в плана на Тръмп за Газа