IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво очаква ОПЕК през 2019 г.?

Петролният картел е изправен пред редица предизвикателства, които трябва да преодолее през новата година

19:49 | 31.12.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК)  премина през сериозни турбуленции в последните няколко години, изправяйки се пред най-ниските цени не петрола от десетилетие насам. 

Първоначално картелът реши да осъществи сериозни съкращения на производството, склони дори Русия да се включи в тази инициатива, докато американският шистов петрол продължава да постига нови производствени рекорди, след това увеличи производството, за да успокои пазара, който започна да усеща влиянието на американските санкции срещу Иран, след което отново гласува съкращение на продукцията.

Но това не е всичко от ОПЕК, смята Джулиън Гейджър от Oilprice.

С наближаването на новата година организацията, в която участват 15 страни, се изправя пред друг набор от предизвикателства.

Мануел Кеведо

Петролният цар на Венецуела, един от верните последователи на президента Николас Мадуро, Мануел Кеведо реално има нула опит, когато става въпрос за петролната индустрия.

Кеведо беше назначен като ръководител на националната петролна компания PDVSA през 2017 г., с което получи властта да създава, насочва и модифицира сделки, в които участват дружеството и неговите дъщерни компании.

Резултатите от вътрешнополитическото и икономическото състояние на страната показват колко „успешно“ всъщност се справя Кеведо на тази позиция.

NOPEC

Друга пречка пред ОПЕК, която вероятно ще изкристализира през 2019 г. е предложеният законопроект в САЩ, който ще позволи стартирането на съдебни искове срещу картела, свързани с манипулирането на цените на петрола, наречен Закон за картелите за производство и износ на петрол (NOPEC).

Катар

Решението на Катар да напусне ОПЕК преди месец ще отвори дупка от правни въпроси, свързани с антитръстовите регулации, с което ще бъде премахнат суверенния имунитет на членовете на ОПЕК, който досега ги защитаваше от съдебни действия при определянето на петролните цени.

Либия

Северноафриканската страна успя да си осигури своеобразно изключение по време на заседанието на представителите на ОПЕК, свързано със съкращението на петролната продукция.

Но това изключение всъщност поставя предизвикателство пред картела, който се опитва да достигне баланс между предлагането и търсенето.

Докато петролното производство на Либия продължава да бъде силно волатилно, ОПЕК трудно би успяла да открие този баланс.

Русия и другите съюзници на ОПЕК

Съюзниците на картела имат огромно влияние върху динамиката на петролните пазари.

Въпреки че Русия се съгласи на известна редукция на производството, от Москва уточниха, че това действие ще бъде постепенно, ще започне от началото на януари 2019 г. и няма да достигне своя пълен обем до март.

Като се добави и фактът, че Русия има сериозно влияние във Венецуела посредством заемите, които тя осигури на Кеведо, евентуалното ѝ дистанциране от ОПЕК би могло да премахне ефективността на производствените съкращения на организацията.

Американският шистов петрол

Шистовата индустрия в САЩ е трън в очите на ОПЕК, откакто американското производство придоби рекордни размери.

САЩ компенсират всеки барел, който ОПЕК реши да съкрати, превръщайки се в най-големият производител на петрол в света с 11,7 млн. барела дневно към края на настоящата година.

Огромните количества изкопаемо течно гориво, които американците изнасят, правят значително по-сложно манипулирането на петролните пазари от страна на ОПЕК като се очаква тази тенденция да продължи и през следващата година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:08 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още