IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МВФ: Облаците надвисват над световната икономика

Централните банки по всяка вероятност ще се окаже, че трябва да проучват все по-неконвенционални мерки, предупреди заместник-управляващият директор на МВФ

14:33 | 11.12.18 г. 10
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Буреносни облаци надвисват над световната икономика и правителствата и централните банки може да се окажат недобре подготвени. Такова мнение изрази първият заместник на управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Дейвид Липтън.

По думите му фондът отправя призиви правителствата да „поправят покрива“, докато времето все още е слънчево за световната икономика през последните две години.

„Но също като мнозина от вас и аз виждам сгъстяването на буреносни облаци и се страхувам, че работата по предотвратяването на кризата е недостатъчна”, посочи той по време на банкова конференция, цитиран от Ройтерс.

Липтън също така предупреди, че е възможно политиците да се окажат под натиск и в „непознати води“.

„Централните банки по всяка вероятност ще се окаже, че трябва да проучват все по-неконвенционални мерки. Но без гаранции за тяхната ефективност ние би трябвало да се притесняваме за силата на паричните политики“, посочи още Липтън.

По думите му много правителства няма да разполагат с пространство за действие, тъй като вече са притиснати от високите си дългове.

„Не трябва да очакваме правителствата да се окажат със същото предостатъчно пространство за отговор на тенденцията за спад, което имаха преди десет години“, посочи още заместник-управляващият директор.

Най-големият непосредствен риск за икономиката обаче е продължаващата търговска война между САЩ и Китай. Ако всички мита, с които двете страни се заплашват, бъдат въведени, то до три четвърти процента от световния брутен вътрешен продукт ще бъдат загубени до 2020 г., става ясно от изчисления на МВФ.

„Това би била рана, която сами сме си причинили. Така че е от съществено значение това примирие (след срещата между президентите на САЩ и Китай Доналд Тръмп и Си Дзинпин в Аржентина – бел. ред.) да доведе до трайно споразумение, което предотвратява засилване или разпространение на напрежението“, посочи още Липтън.

Ако обаче в крайна сметка не се стигне до помирение, е възможно да наблюдаваме „фрагментиране“ на световната икономика, което да доведе до икономическо отслабване, допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:42 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 15 rate down comment 1
abdul
преди 5 години
Не са проблема скритите пари.Проблема са криещите ги.Много неприятни неща, касаещи пряко "демокрацията", "капитализма" и следвоенния световен ред, ще станат ясни.Откакто (~30 години) бизнес цикъла беше изместен от кредитен такъв, кредита не е нито за неутрализиране на лошото бизнес време, нито за социални разходи, а чисто и просто властови лост за изнудване и контрол.Това, че пуснаха китайците в мвф, без да са пазарна икономика в момента е най-големия проблем, който изглежда още не е решен, както е отбелязано и в статията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 21 rate down comment 2
khao
преди 5 години
то идеята на трупането на дълг е да го правиш в трудни времена зада стимулираш икономиката, а не зада плащаш социални с него ... а не сте ли мислили и да премахнете всички офшорни зони, че точно там се крие печалбата и за това няма кешовица за данъци ... знам че ще ви удари по джоба, ама по добре там от колкото по главата !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 3
Kildirim_Bei
преди 5 години
Длъжниците никога не могат да върнат в пълен размер напечатаните пари.Тотала на световния дълг някъде около юни беше 170 трилиона долара.170 000 000 000 000$ за по-ясно.230% от световния брутен продукт.Затова очакваме иновативните мерки. С още дълг доникъде няма да я докарат. То се видя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 24 rate down comment 3
studioaa
преди 5 години
Навремето император Диоклециан e пробвал метода на количествените улеснения за борба с икономическата криза в Римската империя пред 3-ти век. Освен това Диоклециан е раздавал безплатна храна и вино на най-бедните римляни и им е осигурявал държавна работа като войници и строители. Резултатът от новата социална политика е първата регистрирана исторически хиперинфлация от около 20 хил. % за 2 десетилетия и експоненциално нарастване на най-бедните и масов глад в цялата империя, а заради преследването на ранните християни и масови бунтове и тотален разпад на империята, от който тя никога не успява да се възстанови. Днешните политици действат по същата схема и резултатът пак ще е същия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 5
abdul
преди 5 години
Малко превод:"Централните банки по всяка вероятност ще се окаже, че трябва да проучват все по-неконвенционални мерки. "- Следващата криза ще я борим с още повече безплатни пари."Но без гаранции за тяхната ефективност ние би трябвало да се притесняваме за силата на паричните политики"- Безплатни, безплатни, ама не съвсем - ще трябва политиците да ни гарантират работещи бизнес модели и техния хоризонт за връщането на напечатаните пари. Например еко-такси и данъци, чрез които да бъдат заплатени многомилиардните инвестиции в сектора, платени сега с чисто нови, пресни, пресни парички от печатницата. В противен случай рискуваме стабилността на паричната система и монетарните методи за справяне с кризи."По думите му много правителства няма да разполагат с пространство за действие, тъй като вече са притиснати от високите си дългове."- Който не е съгласен с нас, няма да му даваме безплатни пари и ще има сериозни вътрешно политически и социални проблеми."Но също като мнозина от вас и аз виждам сгъстяването на буреносни облаци и се страхувам, че работата по предотвратяването на кризата е недостатъчна"- Политиците са твърде меки, към прилагането на новите бизнес модели - увеличаването на еко такси и данъци, ниска събираемост, слаба дигитализация и събиране на данъци и такси, слаб контрол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 13
Иван Митев
преди 5 години
Сега система е с тенденция към катастрофална стопанска криза заради допускането на конкретна държавна грешка.С прекратяването на държавната грешка е възможен устойчив държавен просперитет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 22 rate down comment 7
studioaa
преди 5 години
Навремето ссср е банкрутирал, явно и ес се е запътил по същия път. Няма голяма разлика между банкрут и хиперинфлация, даже второто е много по-лошо от банкрут. Една система, която не работи няма да проработи без значение колко нови пари се напечатат...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 18
Иван Митев
преди 5 години
При запазването на държавната грешка за прилагане на грешен основен икономически подход за държавно управление, колкото "по-добри" мерки за стимулиране на икономическия растеж се въведат, толкова по-катастрофална криза ще се развие и щетите ще са по-големи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 18
s3
преди 5 години
Дано скоро да се помисли и да се въведат по-неконвенционални мерки за стимулиране на икономиката, като се продължи с колиествените облегчения, а защо не и да се помисли и за качествени облегчения също. Качествени облегчения в смисъл да се въведат конвертируеми пари по подобие навремето както имахме в БГ-то валута, конвертируем лев и т.н. валути и така да се достимулира икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 17
Иван Митев
преди 5 години
Съответната държава страда от местната проява на разпространен в света грешен основен икономически подход за държавно управление.Спасението на съответна държава от катастрофална криза е възможно чрез прилагане на правилен основен икономически подход за държавно управление.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още