IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

BASF свива тримесечната си печалба с 27% до 888 млн. евро

Продажбите през трите месеца до края на септември са с 20% по-ниски

16:26 | 31.10.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив, Ройтерс

Химическият гигант BASF отчете спад на тримесечната нетна печалба с 27% до 888 млн. евро. в края на септември спрямо печалбата от 1,21 млрд. евро година по-рано, съобщава MarketWatch.

Печалбата преди лихви и данъци отбеляза спад от 87 млн. евро и сега възлиза на 1,5 млрд. евро главно в резултат на по-слабото участие на сегменти „Нефт и газ“ и „Други“. В бизнеса с химикали и сегмент „Решения за селското стопанство“ обаче печалбата преди лихви и данъци отбеляза ръст, посочват от компанията.

В същото време продажбите на BASF Group за третото тримесечие на 2016 г. възлизат на 14 млрд. евро, или с 20% по-ниски, главно в резултат на продажбата на  бизнеса с търговия и съхранение на газ като част от сделката за размяна на активи с „Газпром“ в края на септември 2015 г.

Приносът на този бизнес възлизаше на 2,9 млрд. евро към продажбите на третото тримесечие на 2015 г. Ефектът от съкращаване на портфолиото формира 18% от общия спад на продажбите.

Освен това продажните цени се понижиха с 5% поради по-ниските цени на суровините.

Ръстът в обемите продажби  в размер на 4% се дължи главно на приноса на сегменти „Функционални материали и решения“ и „Химикали“.

От компанията съобщават още, че през третото тримесечие на 2016 г. се повишават приходите и обеми продажби в бизнеса с химикали.

„Търсенето на автомобилната и строителната индустрии в частност остават стабилни в световен мащаб. В Европа забелязваме умерен растеж във всички сектори“, коментира Ханс-Улрих Енгел, главен финансов директор на BASF SE.

По думите му летният застой през юли и август е по-слабо изразен спрямо предходни години. В Азия тенденцията за растеж продължи и през третото тримесечие.

„Търсенето в Китай леко надскочи нашите очаквания от началото на годината. Търсенето в Северна Америка се разви със скромни темпове; бяхме свидетели обаче на продължително положително раздвижване в автомобилната и строителната индустрии. Икономическото развитие на Южна Америка се запази все така слабо, а бизнес доверието – ниско. Обемите продажби отбелязаха спад, особено в Бразилия – нашия най-голям пазар в региона,” заяви д-р Ханс-Улрих Енгел.

Перспектива за цялата 2016 г.

Прогнозите на BASF за световната икономическа обстановка за 2016 г. са актуализирани единствено по отношение на цените на петрола.

От компанията прогнозират ръст на световната икономика от 2,3%, нарастване на индустриалното производство с 2%, а на производството на химикали - с 3,4%.

Според BASF средната цена на петрола на годишна база ще достигне 45 долара за барел спрямо предходната прогноза от 40 долара за барел.

BASF прогнозира, че затрудненията в логистиката и снабдяването в резултат на пожара в северното пристанище на Лудвигсхафен ще повлияят негативно върху приходите за цялата бизнес година. Те обаче не доведоха до промяна в перспективата на BASF Group за 2016 г.

Компанията потвърждава своята прогноза за 2016 г. относно продажбите и печалбата преди лихви и данъци на BASF Group: Продажбите значително ще намалеят през 2016 г. В резултат на размяната на активи с „Газпром“ приносът на сегмент „Нефт и газ“ намаля.

През първите три тримесечия на 2015 г. бизнесът с търговия и съхранение на газ печелеше близо 10,1 млрд. евро. Освен това по-ниските продажби са повлияни и от понижените цени на петрола и газа.

BASF възнамерява да повиши обемите продажби, изключвайки ефектите от придобиването и продажбата на активи.

„Продължаваме да очакваме печалбата преди лихви и данъци да бъде леко под нивото от 2015 г. Това си остава амбициозна цел в настоящата нестабилна и предизвикателна среда,” коментира Енгел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още