IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Близо 7 млн. души в Германия са силно задлъжнели

Техният брой е с 19 хил. повече от преди година

18:36 | 17.11.18 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Близо 7 млн. души в Германия са силно задлъжнели и техният брой е с 19 хил. повече от преди година, съобщава DW, позовавайки се актуално изследване, цитирано от Bloomberg TV Bulgaria.

„Преди беше ясно: покупката на недвижим имот беше основната причина, поради която хората задлъжняваха. Междувременно дългове се трупат по най-различни причини, като придобиването на недвижима собственост изобщо не е сред водещите“, посочва Хенинг Димпкер, който от четири години ръководи дейността на център за консултации на силно задлъжнели хора.

Съпоставяйки числата, броят на длъжниците в страната са колкото жителите на цяла България, посочва DW.

Според Димпкер сред основните причини са безработицата и трайно ниското заплащане на труда. По думите му към него най-често се обръщат хора, които внезапно са се разболели, преживели са развод или просто дълго време са надценявали финансовите си възможности.

Напоследък консултантът е наблюдавал и следната нова тенденция: докато преди при него са идвали за съвет най-вече млади хора, то напоследък възрастта на клиентите му нараства.

„Все по-често ме търсят хора над 50-те и 60-те", казва консултантът и добавя, че расте броят на хората, които макар да работят, имат нужда от социални помощи, тъй като доходите им не стигат за издръжката на семейството.

Как е възможно в една от най-богатите страни в света да има толкова много задлъжнели хора?

Обикновено хората, които са силно задлъжнели, търсят помощ едва когато е вече твърде късно - след като са изминали години, през които те междувременно са свикнали да живеят с дълговете си, обяснява Димпкер. „Идват при нас чак когато са запорирали банковата им сметка и вече нямат никакъв достъп до пари", казва консултантът и добавя, че колкото по-дълго се живее по този начин, толкова повече спада мотивацията да се предприемат стъпки за овладяване на проблема.

Един специфично германски феномен засилва негативната ситуация: тук просто не е прието да се говори за пари, камо ли пък за дългове. Затова и много длъжници мълчат от срам, като паралелно с това постъпват по неразумен начин. „Ето един пример: за да не разберат съседите им, че са изпаднали във финансови затруднения, те не продават колата си. А в същото време нямат пари да си платят наема. Така накрая остават без жилище, но си имат кола", казва Димпкер.

Консултантът посочва нуждата от превантивна дейност сред най-рисковите групи. Добре е също така в консултациите да се включват различни експерти, казва Димпкер. „Какъв е смисълът да се ликвидират дълговете на зависим от хазарта човек, ако едновременно с това той не бъде подложен на терапия, която да го избави от тази негова зависимост. Та нали още на следващия ден той ще натрупа нови дългове", казва консултантът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 0
majnata
преди 5 години
Тука става въпрос за "расови" германци с кредити ... май четеш туй дето не е написано .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
Sakamano
преди 5 години
Интересно, как всички прoсещи и спящи по улиците германци които съм виждал бяха доста муpгaви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 1
majnata
преди 5 години
Айде към Терминал 2 , да се присъедините към отбора ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още