IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Доходите на 70% от домакинствата в развитите страни са без промяна от 2005 г.

Заплатите на повече от половин милиард души не са се увеличавали между 2005 и 2014 г.

12:54 | 14.07.16 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив, Ройтерс

Възнагражденията на половин милиард души в 25 развити страни са се изменили минимално или са намалели в десетилетието, в което попада и финансовата криза от 2008 и 2009 г., показва доклад за влиянието на Голямата рецесия върху доходите на домакинствата, публикуван във в. Guardian.

Изследване на McKinsey Global Institute показва, че между 65% и 70% от хората в 25 развити страни не виждат увеличение в приходите си между 2005 и 2014 г.

Докладът показва драматично увеличение на броя домакинства, засегнати от намаляващи или непроменящи се доходи, като днешното младо поколение е в риск да живее по-бедно от своите родители.

Само 2% от домакинствата, или 10 милиона души, живели в периода на силен растеж и намаляваща безработица между 1993 и 2005 г., споделят, че доходите им не са нараснали.

Хората, чиито доход не се е променил, са песимисти и относно бъдещето си и това на своите деца и са склонни да бъдат по-негативно настроени към премахването на търговските бариери и миграцията.

Проучването установява и друга зависимост – хората, които нямат социален напредък, са по-склонни да подкрепят националистически политически партии като Националния фронт във Франция или призиви като тези за напускането на Великобритания от ЕС. 

Изследването показва, че ако условията на бавен растеж от миналото десетилетие  не се променят, до 80% от хората ще останат с непроменени или намаляващи доходи през следващото десетилетие.

„Финансовата криза и бавното възстановяване са основен двигател на тази негативна тенденция”, смята Ричард Добс, партньор на организацията, провела проучването.

Според него в момента се наблюдават промени на работната среда. С течение на времето намаляващата рентабилност на голяма част от населението може да попречи на увеличението на търсенето в икономиките, може да осигури нуждата от социални разходи и да повиши социалното напрежение.

По негово мнение промяната може да дойде от внимателно насочени политически мерки за повишаване на производителността, БВП и заетостта.

Изследването разглежда в дълбочина доходите в шест развити страни - Франция, Италия, Холандия, Швеция, Великобритания и САЩ и след това мащабира констатациите, включвайки още 19 държави или общо 25 държави с население от 800 млн. души, представляващи  половината от световния брутен вътрешен продукт.

97% от италианските домакинства признават, че доходите им са в застой или намаляват през десетилетието, приключило през 2014 г. За сравнение - същото мнение изразяват 80% от американските семейства, 70% от жителите на Великобритания и Холандия, 63% от французите и 20% от шведите. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:08 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още