IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕЦБ готви драконовски изисквания за провизиите на необслужваните кредити

Според проектодокумент банките в еврозоната ще имат срок от две години да осигурят средства за покриване на 100% от проблемните и негарантирани заеми

17:44 | 03.10.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Европейската централна банка (ЕЦБ) планира да поиска от банките в еврозоната да отделят достатъчно средства за покриването на 100% от необслужваните им заеми за няколко години. Това е записано в проектодокумент, с който Ройтерс разполага.

Банките в еврозоната притежават проблемни кредити за почти 1 трлн. евро, което затормозява балансите им и задържа кредитирането. Това е голям проблем за ЕЦБ, тъй като компенсира ефектите от стимулите на централната банка, с които тя се опитва да подкрепи икономиката.

ЕЦБ от години се опитва да принуди кредиторите да се освободят от необслужваните заеми и новите правила са част от по-широка стратегия за засилване на натиска върху финансовите институции, отбелязва информационната агенция.

От 1 януари банките ще имат две години да наберат необходимите провизии за необслужваните и негарантирани кредити и седем години да покрият целия портфейл от дългове, вижда се от документа.

ЕЦБ отказва да коментира проектодокумента, който е с дата 1 септември. Плановете са той да бъде публикуван утре (4 октомври).

Банките в еврозоната през първото тримесечие са разполагали с достатъчно пари да покрият 45% от необслужваните им кредити.

Новите правила могат да се превърнат в голям проблем за Гърция, Италия и Кипър, тъй като банките в трите страни държат най-голям дял от необслужваните кредити в еврозоната.

В документа се посочва обаче, че насоките вероятно няма да са задължителни. Банките обаче ще са длъжни да съобщават всякакви отклонения и трябва да се отчитат пред надзорните органи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:37 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още