IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономиката на Италия в очакване на посока - и новите си лидери

Миналата година икономиката на страната отбеляза най-доброто си разширяване от 2001 г. насам, но темпът все още остава бавен

11:57 | 07.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Ако оставим настрана тревожните изборни резултати в Италия, ще получим една затруднена икономика в отчаяна нужда от посока и реформи, коментира Bloomberg.

Миналата година икономиката на страната отбеляза най-доброто си разширяване от 2001 г. насам, но темпът все още остава по-бавен от тези на Германия, Франция и Испания. Освен това безработицата е над средната за еврозоната, а прогнозите са Италия да остане най-бавноразвиващата се страна във валутния съюз тази година.

„Италианците се нуждаят от по-ниски данъци, за да успеят да растат повече, нуждаят се от по-ефективни компании, от по-ефективно правителство“, казва Луиджи Зингалес, професор по финанси в Booth School of Business към Университета в Чикаго. „В дългосрочен план се нуждаете от силно и компетентно политическо лидерство, което позволява на Италия да кореспондира с Франция и Германия, както и с всички основни институции на ЕС“.

Вотът в неделя остави два основни претендента за ново правителство – антисистемното Движение „Пет звезди“ и крайнодясната „Лига“. Лидерът на „Лига“ Матео Салвини се възползва от изключително силното представяне на партията си отново предсказвайки смъртта на еврото – нещо, което инвеститорите и пазарите не искат да чуят.

Бюрокрацията в Италия е огромна, а гражданите ѝ се облагат с едни от най-високите данъци върху физическите лица в еврозоната. Съотношението на дълга спрямо брутния вътрешен продукт постоянно надвишава 130%, което си е бомба със закъснител, за което малцина в страната искат да чуят. Европейският съюз очаква темпът на растеж през тази и следващата година да бъде най-бавният в 19-членната еврозона.

Възстановяването на Италия от най-дълбоката следвоенна рецесия се забави в края на миналата година, тъй като износът само частично успя да компенсира по-слабото местно търсене. Макар че заетостта все повече расте, повечето нови работни места са със срочни договори, което засилва усещането, че заетостта рядко е гарантирана.

Движение „Пет звезди“ отбеляза най-добрите си резултати в общините с най-високи нива на безработица, сочи социологическата група Cise към Luiss University в Рим.

И „Пет звезди“, и „Лига“ се възползваха от безсилието на италианците към безработицата, която трайно остава около 11%.

„Възстановяването на заетостта зависи от съживяването на строителния сектор и по-засилената активност в индустриалния сектор“, каза Рафаела Тенкони, основател на лондонската консултантска група ADA Economics.

Макар че Италия се гордее със силата на глобалния си износ, Тенкони предупреждава, че „нещата може да се усложнят, ако споровете между САЩ, Европейския съюз и Китай“ ударят глобалната търговия. Твърдението на американския президент Доналд Тръмп, че „търговските войни са нещо добро“ удари болезнено място в Италия и в други страни в 28-членния ЕС.

Управляващата в момента „Демократическа партия“, която не успя да мине дори 20% в неделя, добре знае, че третата по големина икономика в еврозоната трябва да настигне останалите лидери от Европа.

„Рискуваме европейският влак да тръгне с широката коалиция в Берлин, с очевидното политическо лидерство на Еманюел Макрон“ във Франция, коментира Сандро Гози, сегашният заместник-министър на Италия по европейските дела. И допълва, че Италия може да остане на гарата, махайки на влака за довиждане.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още