IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Норвежката валута достигна рекордно ниска стойност спрямо еврото

Кроната така и не успява да се възстанови до нивата от пред 2014 г., тъй като инвеститорите избират валути убежища в условията на геополитическа несигурност

11:30 | 17.10.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Стойността на норвежката валута спрямо еврото се понижи до историческо дъно в четвъртък. Към 06:22 ч (средно време по Гринуич) кроната се търгуваше при 10,180 крони за евро, с което задмина предишния анти рекорд от 10,170 крони за евро, регистриран по време на финансовата криза през декември 2008 г., съобщава Ройтерс, позовавайки се на данни от Refinitiv. 

Според аналитичната компания Handelsbanken Markets сезонните фактори може да са повлияли на търговията от началото на октомври, тъй като при кроната през последните години се забелязва тенденция към отслабване, когато глобалните инвеститори намаляват експозицията към риска към края на годината.

Някои анализатори смятат, че слабостта на валутата се дължи на сътресенията в световната търговия, докато други твърдят, че скоростта и размерът на понижението са трудно обясними.

„При продължаващата разпродажба на норвежките крони не се откриват видими фактори“, пише в бележка до клиентите DNB Markets, най-голямата банка в Норвегия.

Анкета на Ройтерс на 4 октомври прогнозира леко възстановяване на кроната през следващите три месеца до около 9,90 крони за евро и по-нататъшно поскъпване до 9,60 крони за евро след една година.

Норвежката централна банка, която повиши лихвените проценти четири пъти през последните 13 месеца, заяви през септември, че не планира нови възходящи мерки, като анкета на Ройтерс от сряда прогнозира, че паричната политика ще бъде задържана на сегашното ниво за следващите няколко години.

В периода 2000-2013 г. средната стойност на норвежката валута е около 8 крони за евро, след което тя се срина през 2014 г. след рязкото поевтиняване на петрола и природния газ, които са основен износен фактор за икономиката на страната.

Валутата обаче не успя да достигне предишните си нива, когато цената на суровия петрол се възстанови, тъй като вместо кроната инвеститорите избраха валути убежища в момент на геополитическа несигурност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още