IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Контрабандата на цигари спадна до нов рекорд от 3,3%

Приходите от акцизи растат, обяви директорът на Агенция „Митници“ Георги Костов

17:14 | 18.12.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Незаконните цигари за третото тримесечие на 2019 г. са намалели с 0,1% спрямо второто тримесечие на 2019 г. и 2% спрямо третото тримесечие на 2018 г. Това показват резултатите от проучването на пазара чрез събиране и анализ на "празни кутии от цигари", изготвено от петте най-големи фирми, които произвеждат и внасят тютюневи изделия. То е направено в 20 града в страната, като за целта се събират всички изхвърлени кутии от цигари.  

Непредназначените за вътрешния пазар цигари са 3,3% за третото тримесечие на 2019 г., показват още данните. Това е ново най-ниско ниво на контрабандни цигари, измерено от 2010 година насам. 

Министърът на вътрешните работи Младен Маринов, който присъства по време представянето на проучването, заяви, цитиран от БТА, че съвместната работа през тази година е дала успешните резултати. Ясно се очертават проблемните зони - в градовете, които са в близост до границите, има по-голям процент на контрабандните цигари, допълни министърът.

Директорът на Агенция "Митници" Георги Костов каза, че за януари - ноември тази година брутните приходи от акциз върху тютюневите изделия са 2,501 млрд. лева, което е със 177 млн. лева повече от постъпилите приходи за същия период на миналата година или 7,7% ръст при непроменена акцизна ставка. Сумата е със 150 млн. лева повече от планираното в бюджета в началото на година или 6,4 на сто ръст на планираните приходи от тютюневи изделия, посочи Костов.

Темата с контрабандните цигари от години е повод за гордост на премиера Бойко Борисов. И днес той не пропусна да се похвали с данните в социалните мрежи. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:21 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още