IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Людмил Вагалински: Проверки на МОСВ заплашват развитието на Хераклея Синтика

Догодина трябва да се реализира мащабен проект за реставрация и консервация на античния град, съобщи археологът, ръководител на разкопките

21:46 | 23.12.21 г. 2
Людмил Вагалински: Проверки на МОСВ заплашват развитието на Хераклея Синтика

Обектът „Античен град Хераклея Синтика“ стана особено популярен през последните години, като туристическите посещения продължават въпреки пандемията, макар и с по-малко чужденци. Успехът се дължи на доброто сътрудничество на археолози с Община Петрич и с финансирането от Министерски съвет, но формални възражения от Министерството на околната среда и водите забавиха разкопките през сезон 2021 и могат да попречат на развитието на мащабния туристически проект, базиран на античното селище. Това коментира доц. Людмил Вагалински, археолог и ръководител на разкопките на Хераклея Синтика, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването "Бизнес старт".

"Много е важно да не спираме и да продължаваме да проучваме "Хераклея Синтика", да консервираме и реставрираме разкритото, и да правим обекта удобен за туристите", посочи археологът.
Доц. Вагалински  разкри, че проверки на МОСВ са спрели разкопките за три седмици през сезон 2021 г. Той изрази опасенията си, че те могат да забавят развитието на обекта като туристическа дестинация, ако попречат на вече одобрения проект, спечелен от Община Петрич.

"Изведнъж започнаха да откриват, че нещо може би не е съвсем добре за околната среда, при положение, че работим там от четиринадесет години и винаги сме имали разрешение от тях... Разбирам, че може да има затруднения и следващата година", потвърди притесненията си археологът.

„Възражението от МОСВ е заради липса на уведомление за начало на разкопките, което не е задължение на археолозите“, каза доц. Вагалински.

Според него проверките най-вероятно са водени от политически или икономически спорове на местно ниво, а не от интереси към археологията, туризма или природата.

„Ако искаме всичко, вложено като усилия и популярност, да не бъде загубено "за Югозапападния регион, трябва да бъдат намерение адекватни и бързи решения от новото правителство, каза Вагалински и добави, че администрацията често забавя и спира проекти заради притеснения от проверки и оплаквания, като даде за пример проблемите около разкопките на древното селище „Скаптопара“ край АМ "Струма.“

Община Петрич, която е получила обекта за стопанисване от държавата, е обновила пътя и е построила нова сграда за музей за обекта, на който е поставена и денонощна охрана и осветление.

Доц. Вагалински съобщи, че догодина трябва да се реализира мащабен проект за реставрация и консервация на разкопките – проектът е чрез Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ), но Община Петрич участва с повече от половината от общите средства на стойност над 8 млн. лева.

През сезон 2021 археологическият екип на доц. Вагалински почти е приключил разкриването на Форума на Хераклея Синтика – при разкопките са намерени две масивни цистерни, скулптури, монети, и пет надписа, които допълват историята за Римската империя. Тази година е започнала работа и на Акропола над площада, където е запазена сграда от шести век и където вероятно е бил центърът на живота в града след две земетресения.

"Стремейки се да бъдем максимално убрани, работихме в стари иманярски изкопи - иманярите продължават да си шетат из България, но хора, които твърдят, че милеят за културното ни наследство, не правят нищо за това. Не съм чул едно НПО д се е организирало да повдигне въпроса за иманярството пред обществеността", заяви с горчивина археологът и потвърди, че Кожух планина е „дупка до дупка“. 

Той подчерта, че „Хераклея Синтика е единственият обект в региона, който се проучва системно от археолозите – това е бил главният град за Средна Струма и дава уникална информация за прехода между късната Античност и Средновековието, каза Вагалински.

Защо Хераклея Синтика е с приз „Най-динамично развиващата се туристическа дестинация за 2021 година“? Кога ще се открие новата сграда на музея на археологическия обект? С какво ще изненада Хераклея Синтика в следващия археологически сезон?

Повече за археологическите разкопки в Хераклея Синтика и развитието на културния туризъм в региона може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 2
dr.5rov
преди 2 години
Продължавам: Иманярството отдавна не е случайно занимание за развлечение (хоби) или занимание на отчаяни хора, а добре организиран бизнес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 3
dr.5rov
преди 2 години
"Според него проверките най-вероятно са водени от политически или икономически спорове на местно ниво, а не от интереси към археологията, туризма или природата."Археологът пропуска и още една възможна причина - иманярски интереси.Иманярството отдавна не е случайно занимание за развлечение (хоби) или отча
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още