IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Над 1 млн. лв. е платила държавата заради забавено правосъдие за две години

Основните проблеми на ВСС са свързани с измерването на натовареността на магистратите

11:48 | 12.09.18 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

За 2016 и 2017 г. Министерството на правосъдието е изплатило над 1,1 млн. лева на потърпевши от забавено правосъдие. Общо са сключени 481 споразумения за компенсиране. Това се посочва в докладите за дейността на Висшия съдебен съвет /ВСС/ и на Инспектората към него за двете години, приети от Народното събрание.

За двете години Инспекторатът е разгледал и 3975 сигнала на граждани, като от тях по 189 е прието, че има наличие на нарушения. Извършените проверки са на 152 органа на съдебната власт, отчита се в докладите на Инспектората.

В хода на дискусията и представители на опозицията, и на управляващите изразиха мнения, че съдебната реформа трябва да продължи, предава БТА.

Като положителна тенденция е констатирано електронното разпределение на делата и преписките по принципа на случайния подбор, а като отрицателна тенденция - увеличаването на висящите дела, като в отделни органи са установени случаи на жалби и искови молби да се оставят без движение от разпределящите ги, преди образуването им в дела.

От ключово значение е създаването на Комисията по атестиране и конкурсите, в която участват представители на професионалната общност, както и новата процедура за избор на настоящия състав на ВСС, се отбелязва още в докладите. Като основна трудност е посочено измерването на натовареността на магистратите, която е показател за определяне на необходимите човешки ресурси в органите на съдебната власт.

Крум Зарков от "БСП за България" коментира, че проблемите от едната година в единия доклад се пренасят в другата година в другия доклад. Той посочи, че няма причина отчетите да не бъдат приети, защото са предназначени за информация. Ще се въздържим от подкрепа като политически знак, че съдебната реформа съвсем не е приключила, а трябват спешни мерки, заяви той.

Данаил Кирилов от ГЕРБ коментира, че никой не е твърдял, че промяната в съдебната система е финализирана окончателно и че са изгладени всички детайли. Приемаме, че този процес следва да продължава, подготвяме се за следващите промени в устройствените закони, добави той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:56 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още