Подалият оставка екоминистър Нено Димов е привлечен като обвиняем в умишлена безстопанственост. Той е задържан за 72 часа, тъй като според прокуратурата има опасност да извърши ново престъпление.
Министърът на околната среда и водите, в разрез със Закона за водите, е разрешавал водоползване от язовир "Студена" за промишлени нужди на определени дружества, въпреки че е бил надлежно информиран писмено, че нивото на язовира намалява, заяви на брифинг говорителят на главния прокурор Сийка Милева, съобщава Dnes.bg.
"Водният ресурс на "Студена" значително е намалял до така наречения мъртъв обем, при който не може да бъде установявано водоподаването за питейна и промишлена дейност. Нивото му се наблюдава от ВиК-Перник.
От началото на 2013 нивото на водата значително е намаляло, за което ВиК е уведомявало общината, областната управа на Перник и министъра. Той ежемесечно е утвърждавал графиците и е разрешавал водоподаването. Не е положил грижи за стопанисването на водния режим на "Студена" въпреки наличието на налични доклади от институции", уточни тя.
Предмет на проверка е и ремонта на стената, изясняване всички обстоятелства с управлението на водния ресурс на МОСВ, 51% от ВИК дружеството е на МОСВ, каза наблюдаващият прокурор Ангел Кънев.
По думите му има събрани 48 тома доказателства, които сочат, че има престъпно деяние.
"Считаме, че министърът на околната среда и водите е осъществил умишлено това престъпление. Събираме доказателства, извършени са претърсвания във ВиК, МОСВ, бившият областен управител на Перник Ирена Соколова. От МОСВ, кабинета и дома на министъра са иззети документи от дружество "Юлен", добави той.
"Нено Димов е привлечен като обвиняем в умишлена безстопанственост. Въпреки намаляващия приток на язовира, е продължавало да се подава вода към "Стомана Индъстри", каза още Ангел Кънев.
Според неговите данни, които все още са сурови, причинената щета е за над 11 млн. лв.
"Ако министърът бе изпълнил задълженията си и не бе отпускал този обем вода за промишлени нужди, язовир Студена щеше да има над 7 млн. литра вода - достатъчни да няма бедствено положение", добави Кънев.
"Нено Димов е задържан за 72 часа. Налице е опасност да извърши ново престъпление и да повлияе", каза Ангел Кънев.


Гордън Браун с тревожна прогноза: Европа не е била толкова близо до Трета световна война от 60-те
Президентската битка се заплита: Кой може да стигне до балотаж?
Туристи изчакват края на работния ден на спасителите, за да пренебрегнат забраната за къпане в морето
Всеки трети в ЕС плаща за стрийминг, в България – едва един на десет
Президентският вот наближава: Кои са обявените кандидати
Шефът на Lockheed Martin Европа за сделката с Rheinmetall, част 3
Шефът на Lockheed Martin Европа за сделката с Rheinmetall, част 2
Шефът на Lockheed Martin Европа за сделката с Rheinmetall, част 1
Таненбаум: Малко вероятно е споразумение с Иран преди изборите в САЩ
Таненбаум: Санкциите срещу Иран можеха да бъдат наложени още през 2020г
Citroen BX GTi: Семейният спортитст празнува юбилей
MINI възроди легендата от „Монте Карло“
Ferrari превръща стоповетe в активна аеродинамика
Защо малкият отвор на капачката на резервоара е от ключово значение
В Италия ще глобяват пешеходци, гледащи телефона си, докато пресичат
Видяхте лисица? Ето какво символизира това
Дъщерята на Кейти Пери стана на 6 г.
Желирани бонбони със съдържание на психоактивно вещество иззеха от 23-годишен мъж в Пловдив
Принц Хари напусна благотворителна организация след обвинения в нарушаване на човешките права
Доживотен затвор за мъж, прострелял приятелката си 14 пъти и прегазил тялото ѝ