IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Румен Порожанов: Производството на маслодайна роза трябва да се регламентира

Минималната изкупна цена е невъзможна практика, каза агроминистърът

10:57 | 21.05.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Въвеждането на минимална изкупна цена за розов цвят е невъзможна практика, а производството трябва да се регламентира с цел качество, заяви пред БНТ министърът на земеделието Румен Порожанов.

Коментарът е по повод протести на розопроизводители от страната заради ниските изкупни цени. Очаква се днес със земеделския министър да се срещнат представители на дестилерии, браншови асоциации и кметовете на населени места от Розовата долина.

Основният проблем е в голямата реколта на рози, като розопроизводството е разпростряно на над 40 хил. дка. Очакваното количество е над 16 хил. тона розов цвят, заяви Румен Порожанов. Този обем надхвърля значително капацитета на розоварните. Тази седмица пък е най-активна за добив заради обилен цъфтеж.

Проблемът е във възможността да се изкупи розовия цвят, а не в цените, отбеляза Порожанов.

Според него дестилериите изкупуват реколтата от производители, с които имат договор. Проблемът е в многобройните земеделци без договори, голяма част от които не са регистрирани.

По-високите изкупни цени в предишни години Порожанов обясни с липсата на розов цвят. Един килограм розово масло се произвежда от около 3 – 3,5 тона цвят, уточни той.

Не съм доволен от договорките със земеделския министър, заяви пред БНТ розопроизводителят Георги Делимаринов от село Дъбене. Той определи като добра стъпка намерението да има специално законодателство за сектора. Той отбеляза, че в закона трябва да се вкара минимална изкупна цена - между 3,5 - 4,5 лв. на килограм розов цвят. Розопроизводителите край Стрелча планират отново да протестират.

Дестилериите са между 30-40, а няколко имат налични количества розово масло и не са отворили за преработка тази година, отбеляза Порожанов. 

Той заяви, че ще има помощ де минимис за регистрираните производители, които получават и директни плащания. Допълнителни субсидии има за биопроизводство.

Минималната изкупна цена е невъзможна мярка, вече не е практика, заяви Порожанов. По думите му трябва да се регламентира производството, да се сертифицират масивите и посадъчният материал, да се гарантира качеството на маслото, защото в момента има доста масиви, които не са с маслодайна роза.

Трябва да се регламентират и отношенията между дестилериите и розопроизводителите и да гарантираме качеството на българското розово масло, каза министърът.

Проблемът е в недоговорените количества, земеделските производители трябва да излязат на светло и да сключват договори, препоръча той.

Бюджетът на европейска Обща селскостопанска политика (ОСП) след 2020 година ще бъде намален след 2020 г. общо за Евросъюза с 4%, а за България с под 1%. На други 3 – 4 държави бюджетът се увеличава с 1 – 2%. Българската позиция е за сближаване на плащанията, заяви министърът.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:48 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още