IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трябва ли да има по-ниско ДДС при доставка на плодoве и зеленчуци?

Ако има диференцирана ставка голяма част от нерегламентирания внос ще бъде спрян, твърди Георги Василев от Асоциация „Български пипер“

08:26 | 01.09.21 г.
Трябва ли да има по-ниско ДДС при доставка на плодoве и зеленчуци?

Депутати от “Има такъв народ” са внесли законопроект, според който ДДС за доставка на плодове и зеленчуци трябва да бъде намалено на 9%, вместо сегашните 20%.

Сред народните представители, които са входирали предложението, е и председателят на земеделската комисия Пламен Абровски, както и председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански. Вносителите предлагат по-ниската става да важи за две години - 2022 и 2023 година. Според тях тази временна мярка ще помогне не само на българските производители, но и на цялото българско общество. 

Темата коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Георги Василев от Асоциация „Български пипер“.

“Ако зависи от мен, или ще премахна ДДС изцяло, или всички ще плащат косвен налог от  20%. Въпреки това последното предложение пак е стъпка в правилната посока“, обясни той и даде за пример, че има страни, в които ставката е 3%.

Според него с намаляването на ДДС на 9% голяма част от нерегламентирания внос ще бъде спрян.

“60% от земеделските производители продават малка част от стоките с ДДС, а останалата част я продават без фактура в сивия сектор. Това е проблем за държавата, защото не може да си събере данъците, а това са 60% от продажбите. Тази мярка ще е благоприятна и за експорта, защото при 20% ДДС на цената на стоката ти, която изнасяш извън България, чакаш 90 дни за 100 хил. лв., а съвсем друго ще е да чакаш 90 дни за 20 хил. лева“, обясни гостът.

Целия разговор може да видите във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:45 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още