IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

EMI: Какви цени на електроенергията може да очакваме на свободния пазар?

Излизането на небитовите потребители на свободния пазар ще съвпадне с икономическото възстановяване и покачването на цените на електроенергията

21:54 | 06.07.20 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Съгласно последните промени в Закона за енергетика, небитовите потребители на ниско напрежение ще трябва да напуснат регулирания пазар и да сключат договори с нови доставчици на електрическа енергия до края на месец септември 2020 г. Това ще доведе до промяна на един от елементите на сметката им, а именно  - на цената за енергия (обикновено досега изчислявана по фиксирана дневна и нощна тарифа), която ще бъде предмет на свободно договаряне. Останалите елементи няма да бъдат променени – това са цени за достъп и пренос през електропреносната и електроразпределителната мрежа и цена задължения към обществото, които са регулирани и се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). И накрая, не трябва да се забравя и ДДС и акциз в крайната сметка, посочват от Институт за енергиен мениджмънт (EMI). 

Връзката цени на едро – цени на дребно на енергията

Доставчиците/търговците на електрическа енергия на дребно формират собствен портфейл от енергия, осигурена от свободния пазар по цени на едро. Портфейлът на търговците обичайно се състои от сключени фючърсни договори за доставка на енергия и на закупени количества електроенергия от борсата - пазар „ ден напред“ и пазар „в рамките на деня“. Целта на всеки от тях е чрез комбинация от дългосрочни и краткосрочни продукти да балансира количествените и ценови рискове и да предложи атрактивни конкурентни оферти на съответна целева клиентска група.

Борсовите цени, най вече цените на пазарните сегменти „ден напред“, са волатилни и реагират незабавно на краткосрочни тенденции и случайни събития. Практиката показва, че по-голямата част от енергията се осигурява посредством двустранни договори, при които доставчиците на енергия сключват сделки за по-дълги времеви периоди с оглед именно да бъде хеджиран рискът от непредвидимостта на пазарите „ден напред“.

От количествените и ценови характеристики на портфейла на търговците на дребно зависи какви ще са техните ценови предложения към потенциалните клиенти. За крайните клиенти/потребители именно предложенията на търговците представляват пряк интерес. Пазарът на едро остава за тях до голяма степен непознат и безинтересен. Доколкото обаче цените на дребно представляват функция от цените на едро, познаването на техните специфики и проекции може да подпомогне крайните потребители при подбора на най-изгодната оферта и ще ги предпази от несполучлив избор на изглеждащи атрактивно, но нереалистични оферти.

Скъпо през зимата, евтино през пролетта

Факторите, които оказват натиск върху цените на енергията в посока надолу, са обичайните за всеки пазар, а именно - намалено търсене и/или повишено предлагане. В случая за България и региона това е обикновено ситуацията през второто/третото тримесечие на годината - повишено производство на хидроенергия при пълноводие, съчетано с намалено търсене на енергия заради по-високите температури. Повечето слънчеви дни през преходните сезони водят до повишено предлагане на енергия от соларните мощности, което е също предпоставка за по-ниски цени.

Обратно, първото и четвъртото тримесечие се характеризират обичайно със значително по-високи цени поради повишено търсене на енергия за отопление, особено при по-студени зими. В тези месеци промените в предлагането – например дори при планирано изключване на базови мощности - води до неочаквано високи ценови нива.

Разбира се, икономическата активност оказва съществено значение. Например, изолацията заради пандемията, съответно икономическата несигурност и намаленото потребление, доведоха до необичайно ниски цени на Българска независима енергийна борса (БНЕБ) от март насам. Моментната снимка на цените на пазар „ден напред“ изглежда примамлива за потребителите, на които предстои да преминат от регулиран на свободен пазар. Но не бива да се забравя, че тя е „моментна“ – наблюдава се тенденция на връщане към нормалните ценови нива преди изолацията.

EMI EMI

Последна актуализация: 19:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 0
Mechkata
преди 3 години
нали токът беше скъп, нали искахте либерализация, свободен пазар - халал да ви е! То няма угодия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
ти тия СО2 такси ги ръсиш като магданоз на всяка манджа ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 2
zelka007
преди 3 години
аз имам ли нещо общо с изграждането на енергийната система на БГ и подчиняването и на 5-6 големи държавни дружества ?! а ?! аз ли имам общо с организацията на българският енергиен пазар така , че дори дребен недостиг от сорта на 15-17мВт докарва зверски скок на цената от 200% и нагоре ?! вероятно аз съм ги замислил тези неща ... факт , енергийните пазарите с много участници , дори с преобладаващо участие на ВЕИ производители имат почти двукратно по-ниски цени от българският ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 3
vzhekoff
преди 3 години
Когато зелето говори за пазар, нека каже колко са предлагащите на пазара ? Какъв пазар е, когато на него ще предлагат двама играчи ? Ще има не просто високи цени, а шоково поскъпване и бунтове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 2
Hahoto
преди 3 години
Благодарение на СО2 данъка, договорите за гарантирано изкупуване от Американските централи, безумните договори за ВЕИ от първата вълна на въвеждането им през 2012, приватизацията на Електроразпределителните дружества, закриването на малките блокове на АЕЦ Козлодуй, енергийният микс на България претърпя ценово харакири. А народа плаща всичко. Чат-пат някой си драсва клечката, напоен с безизходица, но това е друга тема. Сега идва ред да изпием чашата на Зелената сделка, НПОта, политици, пишман бизнесмени, правоверни медии, вече приблизват шумулящите зелени банкноти, а народа плаща всичко, чат-пат някой се пали, ама нали това е "свободен пазар", демокрация - всеки има право на инициатива, кибрит и попътен вятър!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
голема мъка е пазарът , а ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 3
power grid
преди 3 години
Разгеле най после схванахте едно нещо.Са ше требе да осъзнаете че при студена зима няма перкопанели и няма откъде да се внесе ток..Честито.Затворете и Мариците и бодро развейте нас..сраните *** на ЕС
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още