IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Н. Иванчев: Плоският данък спаси България от кризата през 2008 г.

Време е да се помисли за намаляване на налога за едноличните търговци и премахване на данък дивидент, смята експертът

17:19 | 07.12.16 г. 14
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

По време на икономическата криза от 2008 г. всички бяха заети да наливат ликвидност в банковите системи и никой не обръщаше внимание на случващото се с данъчното облагане. Именно по това време в България се взеха много важни и много правилни решения. Едно от тях беше въвеждането на плоския данък. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria адвокатът Николай Иванчев.

Според него твърде дълго у нас не се обръщаше внимание на функциите на данъчното облагане и на това как то се отразява върху икономическото развитие на дадена държава.

„Именно плоският данък създаде добрата основа за развитие и преодоляване на негативите, които доведе със себе си кризата през 2008 г. Откакто е въведен, няма нито една година, в която да не е отчетен излишък по отношение на събираемостта на данъците. Това показва, че фирмите и гражданите са готови доброволно да плащат това ниво на данъци и създава един вид гаранции, че планираното в разчетите ще се изпълнява и дори преизпълнява“, обясни Иванчев.

Според него трябва да се мисли как да бъдат стимулирани хората да инвестират и как да се създава добавена стойност за икономиката, а не да стоят на минимални нива на заплата, за да ползват облекчения, каквато идея имаше от страна на БСП с предложението им за връщане към прогресивното облагане

Тази година плюсовете от плоския данък пак са налице, категоричен е юристът. „При един не толкова голям растеж от около 3% Националната агенция за приходите (НАП) декларира над 3 млрд. излишък от събрани данъци (бел. ред. - има се предвид всички данъчни постъпления общо, а не само от данъка върху доходите на физическите лица), депозитите в банките растат постоянно, което означава, че държавата изземва по-малко и оставя повече ресурс“, добави Иванчев,

По думите му с промяна в подоходно облагане може да се стигне и до промяна в корпоративното данъчно облагане. Той обаче е категоричен, че няма нужда да се променя една система, която работи и се е доказала.

Според него все повече държави в Европа ще заявят, че искат намаление на данъците, за да оставят по-голяма част от парите във фирмите и населението, които пък от своя страна да могат да инвестират и сами да генерират БВП.

Фактът, че държавата разпределя при минимална възможна данъчна тежест от 10% и успява да реализира излишъци означава, че няма необходимост от повишаване на данъците, каза още той.

„Време е да се помисли дори за премахване на определени налози. Например намаляване на данъка за едноличните търговци от 15% на 10% и премахване на данък дивидент, който в момента е 5%“, допълни Иванчев.

Вижте повече във видеото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:39 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 16
KPetkov
преди 7 години
Нямам какво да ти отговоря :) За теб и за адвокатът експерт икономист важи в пълна сила долното ;-)Theres nothing more dangerous than somebody whos just taken their first economics class.Ezra Klein
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 1
keizer
преди 7 години
точно така! направо в десетката - причинно-следствената връзка най-накрая е открита! Именно заради ниския плосък данък няма големи инвеститори. Затова нека направим прогресивен данък както във Франция - 75% от доходите за да могат стотици богати инвеститори да бъдат привлечени с незабравимата оферта за 75%! За такива като тебе има един златен народен лаф - по-добре си мълчи дори и да мислят че си ***, защото като си отвориш устата ще разсееш всички съмнения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 22
KPetkov
преди 7 години
Плоският данък доведе до увеличаване на външния дълг. Голям инвеститор в България (говоря за поне 1 млрд евро) не е влизал в България сигурно от 10-15 години, което говори много положително за плоския данък като цяло.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още