IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо "Twitter президентът" Тръмп има фобия от компютри

В мисленето на милиардера се проявява технологична паника, когато той твърди, че няма нито един безопасен компютър

11:19 | 20.01.17 г. 22
Автор - снимка
Създател
Защо "Twitter президентът" Тръмп има фобия от компютри

Консервативният активист и журналист Ерик Ериксон е изумен, когато отваря имейл от Доналд Тръмп. Той представлява дигитално сканирана саморъчно написана бележка на бъдещия президент на Съединените американски щати, в която той благодари за вестникарската колона на Ериксон. Пусната от асистент.

„Тръмп е единственият човек, който ми е изпращал такъв мейл“, казва Ериксон пред Politico. За бъдещия президент на Съединените щати обаче такива имейли са нещо обичайно. Дори и писането на клавиатура той смята за ненужна загуба на време.

Целият свят видя изумен през миналата година колко виртуозно по време на предизборната кампания Тръмп нападаше опонентите си чрез Twitter и ползваше новите медии по начин, който е несравним сред политиците. В действителност обаче Тръмп е технологичен скептик. Той никога досега не е писал лично имейл, разказват негови приятели и сътрудници. И рядко включва компютър, пише в свой анализ Die Welt.

„Те направиха живота ни много по-сложен“, обяви Тръмп преди няколко дни, точно по времето, когато американското разузнаване заяви, че Русия се опитва да повлияе на президентските избори в САЩ с хакерски атаки. „Тази цяла компютърна ера означава, че никой не знае какво наистина се случва", каза следващият президент на САЩ. Това не са просто случайно подхвърлени безцеремонни коментари, а израз на дълбоко недоверие. И това може да се превърне и в политически проблем.

Доналд Тръмп е първият "Twitter президент" на Съединените щати. Своите кратки съобщения той изпраща само от смартфона си до своите над 20 млн. последователи. Това е много лесно – ако приложението е отворено, са достатъчни няколко кликвания на екрана, за да изпращате съобщения до света. Неговият комуникационен екип вече обяви, че самият Тръмп ще се обръща по този начин до американците и от Белия дом - а не в рамките на обичайните пресконференции.

Но иначе Тръмп страда от „компютърна дислексия“. Неговата технофобия кара хора като журналиста и дигитален пионер Джеф Джарвис да се тревожат. „Това е част от много по-голям проблем, а именно неговата благодарност към невежеството", казва Джарвис пред  Welt am Sonntag. Тръмп, който счита използването на компютъра за дяволско деяние, е същият, който отказва да получи разузнавателни брифинги, тъй като те биха могли да поставят мирогледа му под въпрос. Той отрича елитите, както и експертите, а освен това счита себе си за  по-умен от генералите. В случая на съвременните комуникационни технологии нещата отиват още по-далеч.

„Склонен е да проявява онова, което аз наричам „технологична паника“, казва Джарвис. "Това убеждение, че технологията е лоша и неработеща". Тази технологична паника се показва в мисленето на Тръмп, когато той твърди, че няма нито един безопасен компютър. „Това е ужасна нагласа за една нация, чийто напредък е толкова тясно свързан с развитието на новите технологии", възмутен е Джарвис. Той се поразява от идеята, че най-могъщият човек в света няма да може дори да провери в Google дадена тема.

Мъжът, който държи под напрежение света и американската икономика с туитове, изпратени чрез смартфона си, остава в технически аспект до голяма степен в 80-те години. Това важи и за имейлите, които са адресирани до него. „Той ги чете отпечатани на хартия и след това прави ръкописни бележки на листа, а те след това връщат всичко като PDF", казва Ериксон.

Когато става въпрос за компютърни познания, в речи и интервюта Тръмп понякога се позовава на опита на десетгодишния си син Барън. Очевидно той не притежава личен опит. Чете вестниците си на хартия - ако не е получил съответната информация от телевизията. А неговият компютър с марката Apple в повечето случаи остава изключен. Сърфиране в интернет? Не, не е неговата страст.

Технологичната абстиненция на Тръмп доведе до някои обърквания по време на кампанията. Негови асистенти съобщават, че Тръмп никога не е пращал мейли или SMS. А това забавя комуникацията между шефа и неговия екип. Според някои анализатори това не само ограничава хоризонта на Тръмп, но го прави и зависим от неговите съветници.

Тръмп, така или иначе, все още е един старомоден потребители на телефони. Той обича да си говори по телефона до късните нощни часове с бизнес партньори или поддръжници. А имейл скандалите с Хилъри Клинтън и други известни личности са затвърдили у него вярата, че имейлите носят само неприятности.

В продължение на месеци Тръмп сее съмнения относно анализа на американското разузнаване, че руски кибератаки са повлияли на предизборната кампания в САЩ с цел той да стане президент. Отношение, което след неотдавнашния доклад на разузнаването за руските машинации е все по-трудно да се поддържа. Всъщност зад тези твърдения се крие и уникалното недоверие на Тръмп към техниката, която той смята за опасна и очевидно никога не успява да овладее.

Понякога тази технофобия достига чудновати измерения. Например когато Тръмп препоръчва на службите за сигурност да изпращат чувствителна и секретна информация по куриер, така че тази информация да не може да бъде хакната. „Ако трябва да кажеш нещо наистина важно, запиши го и накарай куриер да  го достави, старомоден начин, но няма нито един безопасен компютър", каза той наскоро. Близки сподвижници, като Роджър Стоун, споделят, че доскоро Тръмп е разчитал и по отношение на своя бизнес на велосипедни куриери, които да доставят документи или съобщения. 

Но неприязънта на Тръмп към електронната комуникация може да има много практически корени. А именно, да не оставя никаква следа, колкото е възможно. Тръмп е известен със своите съмнителни бизнес практики и с това, че обича да съди другите. Много известен стана процес, при който съдия във Флорида накара преди десетилетие организацията на Тръмп да предаде всички имейли за сключването на дадена сделка, а с след това с почуда е установил, че тази организация няма имейли. Колкото по-малко следи има след даден процес, толкова по-лесно е да се отрича всичко.

Междувременно гигантите в Силициевата долина са притеснени за технологичното бъдеще на Америка. В изявите си по време на кампанията си Тръмп заложи почти изцяло на стари и наложили се индустрии като стоманодобива, въглищата и петрола, на които той обеща ново процъфтяване. Новите индустрии на знанието обаче срещат отпор. Срещата след избирането му с лидерите от Силициевата долина не бе нищо повече от една възможност за снимка с тях, казва Джарвис. „Защото нищо важно не бе обсъждано".

Технологичният експерт Джарвис все пак се опасява, че дигиталната индустрия в САЩ е изправена пред тежки времена. Ако Тръмп започне търговски войни, тя ще има проблем с износа на продуктите си. Той очаква инвестициите в хай-тех индустрията да не се радват на най-висок приоритет в администрацията на Тръмп. А според него това може да е шанс за Европа да настигне Америка в това отношение.   

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:03 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Социални мрежи виж още

Коментари

7
rate up comment 3 rate down comment 14
Птица
преди 7 години
Ха, а колко са ефективни тези "СИСТЕМИ" КЪМ 500% ВДИГАТ ПРОИЗВОДСТВО И КАЧЕСТВО, НЕ ПРАВЯТ ГРЕШКИ, ПРОБЛЕМ ИМА САМО С СОФТУЕРА !! НО УВИ, ВИЕ СИ ПРОДЪЛЖАВАЙТЕ С ГЬОНСУРАТКЪКА, И С БАРТЕРА, НА ТАКИВА КАТО ВАС, БАРТЕРА НАЙ ВИ УИДИСВА !???ПЪЛЕН ЦИРК, ПРЕД ЕРАТА НА НАПЪЛНО ФУНКЦИОНАЛНИТЕ РОБОТИ ХУМАНУИДИ СМЕ, НО НАШИТЕ НЕ ИСКАТ ТОВА РАЗВИТИЕ, ТЕ СИ ИСКАТЕ КАТО ТРЪМП, НА ТЕТРАДКАТА !! ХАХАХАХАВЪОБЩЕ, ЗАЩО СЪЩЕСТВУВАТЕ ТАКИВА, ИЛИ ЗАЩО МИСЛИТЕ, ТО НЯМА СМИСЪЛ!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 2
Jay Gould
преди 7 години
Рекорден брой пробиви в системите с данни на компании в САЩ е имало през 2016 г. Ръстът на успешните атаки е над 40% спрямо предходната година http://***.investor.bg/web/456/a/rekorden-broi-probivi-v-sistemite-s-danni-na-kompanii-v-sasht-e-imalo-prez-2016-g-232438/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
4
rate up comment 12 rate down comment 4
sdar
преди 7 години
Примерът с твърдите дискове ми се е случвал на 2 пъти преди около над 10г. Дори и тогава правихме архиви, но техниката не позволяваше всекидневно архивиране. Сега технологиите са по-добри, но да ти призная това с постоянното архивиране, поддръжки и т.н. на техниката започва да ми прилича все повече на слугуване към техниката, отколкото техниката да ни помага. Постоянно все ще има проблеми, я с електронни подписи, я с някой нескопосан сайт под стара java където трябва да спреш всички защити за да свършиш нещо, или пък с едната камара морално остарели продукти на НАП и НОИ, където за да подкараш нещо четеш по половин ден и настройваш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 2
Perun
преди 7 години
Електронната комуникация не е като да застанеш лице в лице със събеседника. Тя е нещо по-скоро спомагателно, удобна е за обмяна на документи, но за преговори не върви. Долу-горе може да се търси и аналог с хартиените пари, кеш, в брой, и плащането с карта или по банков път. При кеша човек вижда и държи сумата в ръцете си, а при картите и банките там човек държи я пластмаса, я извлечение, при проблем *** се обяснявай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 6
Jay Gould
преди 7 години
Мисля, че се развива нова ниша в психологията и психиатрията наречена Тръмпофобия. ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 7
sdar
преди 7 години
Не, това не е паника от технологиите. Много хора залагат на carbon copy, защото е нещо което си е черно на бяло и не може да изчезне в небитието както се случва понякога с техниката. Вярно, че технологиите се развиват, че вече има бакъпи и т.н., но парен каша духа. Случвало ми се е да изгори твърд диск и да възстановявам архиви отпреди месец за да може да продължи някак си работата. А при хартията няма такива проблеми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още