IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бунтовниците от Източна Европа се обединяват

Те споделят категоричен отказ да приемат бежанци и са в пълно съгласие по въпроси като бюджета на ЕС и климатичните политики

09:05 | 03.08.19 г. 13
<p>
	Чешкият премиер Андрей Бабиш.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Чешкият премиер Андрей Бабиш. Снимка: Ройтерс

В момент, когато Европейският съюз (ЕС) сменя лидерите си тази година, чешкият премиер Андрей Бабиш не оставя съмнения накъде клони лоялността му, пише Bloomberg.

Унгарският премиер Виктор Орбан и полският му колега Матеуш Моравецки, чиито правителства са въвлечени в дълги спорове с Брюксел заради контрола върху демократични институции, са негови „съюзници“, каза бизнесменът милиардер в интервю за агенцията. Те споделят категоричен отказ да приемат мюсюлмански бежанци и имат пълно съгласие по въпроси като бюджета на ЕС и климатичните политики, допълни той.

„Имаме лични отношения и се разбираме добре. Заедно имаме по-голямо влияние в ЕС“, каза Бабиш в канцеларията си в Прага.

Все по-разбунтуваният Изток е едно от ключовите предизвикателства за следващия председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, когато тя поеме поста през ноември – как да запази правилата на ЕС по отношение на демокрацията, като в същото време предотврати опасността бившият комунистически блок да прояви неподчинение.

Националистическите лидери в Полша са застрашени от безпрецедентни наказания от ЕС заради ограничаването на правомощията на съдилищата, а Орбан беше наказан миналата година в Европейския парламент заради „нелибералната му демокрация“, както сам я нарича. Чехия и Полша подкрепиха Унгария, а Орбан заяви, че ще използва правото на вето на страната си, за да блокира действия срещу Полша.

Бабиш се надява, че Фон дер Лайен ще успее да изглади различията в рамките на съюза, не на последно място, за за избегне връщане към въпроса за имиграцията. По-малките страни членки, които се присъединиха към ЕС през 2004 г., понякога се чувстват в „подчинена позиция“, казва чешкият премиер. „Тя обеща, че няма да разделя Европа, защото ще бъде жалко да върнем отново миграцията на масата“, допълва той.

Впрочем Бабиш иска да използва други страници от наръчника на Орбан в момент, когато опитва да запази крехката си коалиция и да остане на власт. Бабиш смята унгарския си колега, който затегна контрола си върху съдилищата и медиите, за опитен политик, чието значение е не по-малко от това на германския канцлер Ангела Меркел.

Той е привлечен от социалната политика, която помогна на Орбан да спечели изборите три пъти поред, откакто се завърна на власт през 2010 г. Чешкото правителство планира да предостави помощи на семейства с три деца, където поне единият родител има работа, казва Бабиш.

Но по въпроса за опита на Полша и Унгария по отношение на демокрацията той се опитва да се дистанцира и обвини медиите, че създават негативен имидж на съюзниците му.

„Ние в Чехия нямаме проблем с върховенството на закона. Ако Европейската комисия има проблем с Полша и Унгария, те трябва да се справят с него. Няма нужда ние да коментираме това“, категоричен е Бабиш.

Единният им фронт стана явен, когато регионът помогна за провала на кандидатурата на Франс Тимерманс, защитник на санкциите срещу страни, неспазващи демократичните стандарти, за председател на ЕК.

Бабиш също има обтегнати отношения с ЕС, който го разследва заради твърдения за конфликт на интереси между бизнес империята му и властовата му позиция. Той твърди, че разследването е организирана атака на негови опоненти, за да го свалят от власт и да намалят популярността му.

„Нямам конфликт на интереси. Този одит беше странен от самото начало“, казва Бабиш.

Тази година е тежка за чешкия президент на много фронтове. Срещу него бяха организирани най-големите протести в Чехия след края на комунизма, когато 250 хил. души поискаха оставката му миналия месец. Първоначалната причина за протестите беше назначаването на нов министър на правосъдието.

Той също така е начело на крехка двупартийна коалиция, която не е сигурен, че ще изпълни мандата си до 2021 г. Бабиш заяви, че ще опита да избегне предсрочни избори, ако по-малкият му коалиционен партньор напусне правителството заради спор за замяната на един от членовете на кабинета му.

Социалдемократите заплашиха да излязат от правителството на малцинството, ако президентът Милош Земан не направи кандидата им министър на културата. Партията призова Бабиш да гарантира назначението, но премиерът казва, че прави всичко възможно да запази коалицията.

„Направих всичко възможно да изпълня коалиционното споразумение. Мисля, че те няма да се оттеглят през август, но решението е тяхно“, казва чешкият премиер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:59 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 11 rate down comment 14
lyusien
преди 4 години
До 1 император Хайде сега се опитай да наплюеш Б Б или някои унгарец да направи същото за Орбан и да видиш какво ще ти се случи Освен това западноевропейците дават парите страни като Унгария България и Чехия да се доближат до техните стандарти А които дава парите поръчва музиката Нали ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 31 rate down comment 4
Toranaga
преди 4 години
Все по-разбунтуваният Изток е едно от ключовите предизвикателства за следващия председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, когато тя поеме поста през ноември как да запази правилата на ЕС по отношение на демокрацията, като в същото време предотврати опасността бившият комунистически блок да прояви неподчинение.НЕПОДЧИНЕНИЕ.. А къде е суверенитета ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 6
Императорът
преди 4 години
А много ли е демократическо западноевропейските държави да се опитват със сила да наложат престъпните си решения на източноевропейските? Демократическо ли е да налагат дори на собствените си народи да приемат и търпят дивашката пасмина? Демократично ли бе турен на власт гнъсният извратенец макарон?Западните политици са огромният проблем на Европа - не източните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още