IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пенсионните протести във Франция са предупреждение за света

В почти всяка богата страна възрастта за пенсиониране трябва да се вдигне, за да стане по-устойчива пенсионната система

09:22 | 22.12.19 г. 27
Автор - снимка
Създател
<p>
	Протестиращ срещу френската пенсионна реформа. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Протестиращ срещу френската пенсионна реформа. Снимка: Ройтерс

Когато става дума за пенсиониране, Франция е като другите страни, само че в по-голяма степен: Всичко в системата й е несъстоятелно. Несъстоятелно е, че в страната има 42 различни пенсионни схеми - една за машинисти, друга за оперни певци и т.н. Несъстоятелно е французите да смятат, че имат дадено от Бога право да се пенсионират на 62 години или дори по-рано. И е несъстоятелно да се бунтуват по улиците всеки път, когато правителството се опита да се изправи срещу тези реалности, пише Андреас Клут за Bloomberg. 

Ако възприемат малко по-различна гледна точка, французите всъщност може да имат основание да празнуват. В крайна сметка, както хората в почти целия свят, те могат да очакват по-дълъг живот. Единственият проблем е, че ако те не работят по-дълго, ще трябва да получават пенсиите си в продължение на повече години. Освен това, поради по-ниската раждаемост през последните поколения, по-малко млади хора ще финансират тези пенсии.

Тази световна пенсионна криза е цъкаща бомба, която не е толкова опасна, колкото климатичните промени, но с почти същите последици за финансовите пазари, жизнения стандарт и много други неща. Тази година почти един от всеки 10 души в света ще се пенсионира, според ООН. До 2070 г. това ще става с приблизително един на всеки пет.

Кризата не е равномерно разпределена. Африка, поне веднъж, има по-малко проблеми, заради относителната си младост. В Северна Америка проблемът е голям. В Азия и Европа той е огромен. Най-старата държава в света (демографски) е Япония, а една от най-бързо застаряващите е Южна Корея. Най-възрастният континент е Европа, а държави като Гърция, Полша, Португалия, Словакия, Словения и Испания са сред най-бързо остаряващите.

Политиците имат всичко на всичко три начина за справяне с тази дилема.

Първият е чрез степента на пенсионния принос: колко са длъжни да плащат в системата хората в трудоспособна възраст. Процентът на вноските върви нагоре в богатите страни. Това представлява нарастваща тежест за младите хора, които се опитват да започнат кариерата си (и се съмняват дали системата дори ще съществува, когато сами те се пенсионират). Алтернативата на това да накарате работниците да плащат повече е финансирането на недостига от хазната, което е чудесен план за предизвикване на следващата криза с държавния дълг.

Вторият начин е чрез степента на заместване: доходите на пенсионерите спрямо това, което са изкарвали, докато са били на работа. Този процент варира от едва около 30% в Литва, Мексико и Великобритания до цели 90% в Австрия, Италия, Португалия и Турция. Тъй като повечето пенсионни системи са неустойчиви, тези нива ще спаднат почти навсякъде. Това означава, че много стари хора ще се окажат бедни.

Това ни води до третия начин: чрез пенсионната възраст. Повишаването й е най-простият начин да се направят пенсионните системи по-устойчиви, като същевременно се премахва тежестта върху по-младите поколения и се обещават повече доходи на възрастните хора. Важното е, общото време, което хората прекарват в пенсия, да не се увеличава. Това означава, че пенсионната възраст не само трябва да бъде вдигната незабавно, но и да бъде обвързана с бъдещото нарастване на продължителността на живота.

За съжаление, само една държава, Естония, наскоро повиши възрастта си за пенсиониране. Няколко други, преди всичко Дания, имаха добри пенсионни политики във времето, така че техните системи са на практика устойчиви демографски.

За разлика от тях, повечето други богати страни (дефинирани тук като 36-те членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие) са изправени пред проблеми. Едва малко над половината са приели законодателно бъдещи увеличения на пенсионната възраст, които обаче прибавят към нея само половината от годините, с които ще се повиши продължителността на живота за същия период. С други думи, те са недостатъчни.

Още по-притеснително е, че доста правителства отстъпват от разумната политика, като реално намаляват възрастта за пенсиониране, разхлабват правилата за ранно напускане на работната сила или прекъсват връзката с очакваната продължителност на живота, която бяха установили. Сред тези, които се отклоняват, са Канада, Чехия, Италия, Полша, Словакия и Испания.

Причините за тази динамика не са толкова мистериозни. Ефектите от демографските промени, като и тези от изменението на климата, ще се разгръщат постепенно с десетилетия. За разлика от това, в политиката една седмица е дълго време. Лидерите, които гледат надалеч, трябва да предложат на своите избиратели промени, които рушат старите навици и като че ли не носят нищо друго освен неудобство.

Гласоподавателите по принцип възнаграждават такава честност и далновидност у лидерите, като въстават или ги свалят от власт. Това е още една причина по-спокойните умове да говорят открито и да похвалят смелостта на онези политици, които се осмеляват да реформират.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 6 rate down comment 3
novata_ikonomika
преди 4 години
novata_ikonomikaдо:nkavrakov1982преди 20 секундиПричината за огромната ножица в доходите в корпоративния свят и работещите, които плащат а не получават дял от благата за пенсия се корени в марскиско-олигополните правителства в САЩ, Япония, Западна Европа. Да, така е. Ако потребителите прочетат че СЕО на дадена компания се е разпасал като турски бей и си е гласувал 50 мил $ бонус и решат да не му купуват продукта сега какво става??? Ами дотичкват държавата и банките да "спасяват" въпросното "структороопределящо предприятие"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 18 rate down comment 2
novata_ikonomika
преди 4 години
Причината за огромната ножица в доходите в корпоративния свят и работещите, които плащат а не получават дял от благата за пенсия се корени в марскиско-олигополните правителства в САЩ, Япония, Западна Европа. Да, така е. Ако потребителите прочетат че СЕО на дадена компания се е разписал като турски бей и си е гласувал 50 мил $ бонус и решат да не му купуват продукта сега какво става??? Ами дотичкват държавата и банките да "спасяват" въпросното "структороопределящо предплиятие"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 7
penman
преди 4 години
Каврък, поредните глупости пишеш! Вместо да се опитваш да разсъждаваш, вземи да поработиш, защото няма как да си купиш жилище с лентяйстване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 7
Ivan N.
преди 4 години
Ти си спестовен, знам те, братле :) къщичка, доматки и ракийка... и малко златце за черни дни :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 21 rate down comment 6
Ruddy
преди 4 години
Следващото поколение,ще е най прецаканото и нищо няма да има,защото интернет им взе цялото време,а то не се купува и е най манипулираното и освен това огромен военен конфликт е неизбежен( за съжаление).Има и друг начин за пенсия,който е и най удачния(с оглед на това,че почти навсякъде пенсионната система си е чиста пирамида и в момента в който в Япония се срине,целия свят,ще чуе алармата)да се осигурява всеки сам за старини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 6
Бидонойл
преди 4 години
Кажи ми преди 50 години какво е било съотношението на работещи към пенсионери и какво е днес? Моделът "Бисмарк" вече няма начин да работи. Освен това, нарастващото задлъжняване на държавите да не е от вчера.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 16
Hahoto
преди 4 години
Как така тези системи работеха преди 10-20-30-40-50-60-70 години, а сега вече не са актуални. Нищо не сме изяли на следващото поколение, не се заблуждавайте и подвеждайте. Следващото поколение ще имат изкуствен интелект, ще имат много повече от нас и ще създадат повече макар и в демографска криза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 6
nkavrakov1982
преди 4 години
Модела и навиците на хората в България, не коментирам. България е все още страна, завладяна от бивши комунисти и техните отрочета. Като прибавим и манталитета на нацията,картинката е частен случай. Говорим глобално, как стоят нещата, при вариант, в който човек работи през целия си живот.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 19 rate down comment 5
mpy_yordanov
преди 4 години
"В почти всяка богата страна възрастта за пенсиониране трябва да се вдигне, за по-устойчива пенсионната система "а в средно богати като България трябва направо да отменят пенсионирането...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 6
Mohave __
преди 4 години
А кой кара хората да купуват имоти на тройни цени , да живеят като за последно и да потребяват ненужни стоки ? Кой да им е виновен на тях ? Те не участват ли в "загробването" на идните поколения .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още