IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Може ли въглеродният данък на ЕС да засили борбата с климатичните промени по света?

Все още остава неясно дали схемата ще засили позицията на Европа като водещ континент в енергийния преход или ще създаде допълнително търговско напрежение

20:00 | 18.02.20 г. 15
<p>
	Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен (вляво) и нейният първи заместник Франс Тимерманс (вдясно). <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен (вляво) и нейният първи заместник Франс Тимерманс (вдясно). Снимка: Ройтерс

Европейският съюз (ЕС) има смел план за рязко намаляване на въглеродните емисии от своите предприятия. Но схемата на блока изглежда още по-дръзка, когато става въпрос за налагане на въпросните съкращения за останалия свят и предотвратяването на мрачния сценарий, при който много европейски работни места ще бъдат изгубени, докато трае преходът, пише Bloomberg.

Планът за таксуване на част от въглерода, произведен от основните глобални конкуренти на европейските производители чрез т.нар. механизъм за въглероден граничен данък. Държавите извън ЕС могат да го заклеймят като незаконен. За блока, механизмът би могъл да даде изиграе ролята на един куршум за два заема – първо, чрез него ЕС ще защити своята индустрия, като същевременно даде възможност на други региони да използват схемата за борба с климатичните промени; второ, парите, събрани от таксите, ще бъдат впрегнати от блока за подобни действия. 

1. Какъв е проблемът?

ЕС, който вече има обвързваща цел да намали парниковите газове с най-малко 40% до 2030 г. спрямо нивата от 1990 г. и управлява най-големия пазар за въглеродни емисии в света, иска да стане климатично неутрален до средата на века чрез безпрецедентна стратегия, наречена „Зелена сделка. Мерките за затягане на съществуващите цели за климата, които ще увеличат цената на въглеродните емисии в рамките на ЕС, са централен стълб на тази стратегия. Проблемът обаче е в изтичането на въглерод - пренасочване на производството към места с по-слаби климатични политики, за да се избегнат големите разходи.

2. Как ще повлияе това на производителите от ЕС?

Европейските компании подчертават, че цената на квотите за емисии на въглероден диоксид се е повишила пет пъти в ЕС през последните три години, още преди приемането на законодателството за „Зелена сделка“. Тази година цените на въглеродните емисии вероятно ще достигнат рекордно високо ниво, повишавайки се с около една трета до 30 евро, показва проучване на Bloomberg News.

Люксембургската стоманодобивна компания ArcelorMittal SA посочи този ценови скок като една от причините за решението си временно да намали своето производство в Европа със 7%. Производителите на други стоки, чието производство включва високи нива на емисии на парникови газове, могат да последват този пример. За да предпази производителите от изтичането на въглерод, ЕС вече предоставя специално третиране на компании, които се смятат за изложени на риск, като им предоставя безплатни квоти за емисии от други предприятия.

3. Какво би постигнал механизмът за регулиране въглеродния граничен данък?

ЕС иска да гарантира, че производителите на вносни стоки ще се сблъскат със същите разходи за емисии като европейските им конкуренти. Граничният данък върху въглеродните емисии ще таксува „мръсния“ внос от страни, които изостават в борбата с изменението на климата. Вероятно този механизъм първоначално ще се прилага за стоманата, алуминия и цимента, както и при вноса на електрическа енергия. Европейската комисия (ЕК) обмисля използването както въглеродния данък, така и разширяването на системата от квоти за въглеродни емисии, която съществува в Европа, за да покрие вноса. Системата на ЕС за търговия с емисии е най-големият пазар на въглерод в света, налагащ ограничения на замърсяването на около 12 000 инсталации, собственост на производители от различните индустрии.

Последна актуализация: 07:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

5
rate up comment 6 rate down comment 11
Стоян Петров
преди 4 години
Не съм толкова компетентен за да раздавам квалификации, но че си стоите здраво закотвени в 20-ти век е безспорен факт : " ХЕЛЬСИНКИ, 18 фев РИА Новости. Из-за мягкой зимы и ветреной погоды, позволяющей ветрогенераторам работать на полную мощность, в Финляндии зарегистрировали отрицательную цену на электроэнергию, следует из данных энергетической биржи Nord Pool."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 12
Стоян Петров
преди 4 години
И представи си тези петролни кладенци се охраняват общо от около 200 американски войника с не знам си колко хамъра. И пак си представи, че същите петролни кладенци не може да го превземат 130 хилядната армия на Асад, 80 хилядния ирански корпус в Сирия и прословутите руски военно-космически сили. И още веднъж си представи колко нелепо изглеждаш, когато ни уведомяваш за руските хипер-мипер-пипер ракети.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 7
дядя Вова
преди 4 години
Може ли въглеродният данък на ЕС да засили борбата с климатичните промени по света? Да бе, налагаме ембарго на американските петролни кладенци в Сирияи екоталибаните ще запищят на умряло.Няма калории, няма шоу!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 6
wow71
преди 4 години
ЕС затъва в фантазии. Може би идеята да има единен европарламент не е толкова разумна, там на власт се настаниха екоталибаните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 6
Императорът
преди 4 години
Резултатът ще бъде само един - ПЪЛНА ИКОНОМИЧЕСКА КАТАСТРОФА НА ЕВРОПА !!! Каква конкурентноспособност на европейската индустрия ще се повиши, бе - като тя се срине поради неизбежния недостиг на енергия? Или фабриките ще чакат да духне вятър, че да поработят малко? Като наложите ВЪГЛЕРОДЕН данък на вноса, хората няма да могат дори вносни стоки да купуват... като настане масова безработица - с въшки ли ще ги купуват тия стоки от Китай/САЩ? Дори сега - основно заради екоталибанството, европейската икономика е на крачка от колапс, докато американци, китайци, впрочем почти целият свят - вървят напред !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още