IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бизнес имотите в Европа ще привлекат повече глобален капитал през 2021 г.

Южнокорейските, сингапурските и китайските инвеститори ще продължат да бъдат активни на Стария континент

15:37 | 08.02.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Andre Malerba/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andre Malerba/Bloomberg

Въпреки наложените допълнителни ограничения върху пътуванията през първото тримесечие на 2021 г. нарасналите инвестиции в недвижими имоти с цел извличане на печалба от привлекателния спред на доходността спрямо държавните облигации и засилващата се тенденция за партньорства между неевропейски капитал и базирани в Европа инвестиционни мениджъри вероятно ще окажат положително въздействие върху трансграничните инвестиции в Европа през 2021 г., пише консултантската компания Savills.

Компанията прогнозира, че макар да се очаква европейските пари да останат съсредоточени върху възможности, близо до дома, неевропейският капитал вероятно ще надхвърли обема от сделки през миналата година, а според очакванията европейските трансгранични инвестиции ще регистрират ръст на активността с 10-15% на годишна база до около 120 млрд. евро.

„Макар че ограниченията за пътуванията ще продължат да влияят на активността през първото полугодие, очакваме ускоряване на инерцията, тъй като повече неевропейски инвеститори се стремят да създават съвместни дружества с базирани в Европа инвестиционни мениджъри“, коментира Майк Барнс, ръководител на отдел „Европейски изследвания“ в Savills.

„Очакваме неевропейските инвеститори да продължат да търсят диверсификация на портфейлите си в Европа, особено като се има предвид, че държавните облигации предлагат почти нулева възвръщаемост, което нови до привлекателен спред на доходността за недвижимите имоти. Притегателната сила на европейските пазари е подкрепена и от относителната макроикономическа стабилност. Политическото напрежение, волатилността на цената на петрола и желанието за географска диверсификация продължават да са факторите за притока на капитали към Европа“, допълва Барнс.

„През 2020 г. имотите привлякоха повече инвестиции от трансгранични играчи благодарение на силния стремеж към електронна търговия и стабилни в дългосрочен план фундаменти на оперативните жилищни активи“, казва Джеймс Бърк, ръководител на регионалните инвестиции в Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА) в Savills.

„Насочвайки се към следващите 12 месеца, прогнозираме, че трансграничният капитал ще продължи да напомня за себе си във всички сектори – от по-традиционни области на интерес като офиси и логистични площи до нишови сектори като природни науки, здравеопазване и центрове за данни, тъй като някои по-опортюнистични играчи се стремят да уловят потенциална стойност в сфери, които изпитват затруднения – търговски площи, хотелиерство и ресторантьорство“, допълва той.

Южнокорейските държавни фондове е по-малко вероятно да бъдат възпрепятствани от невъзможността за пътуване от гледна точка на оперативното си присъствие в Европа и установени партньорства с местни мениджъри на активи. Въпреки препятствията Savills очаква траен интерес към основен европейски продукт. Логистичните имоти със силни наемни договори ще останат популярни въпреки свиването на доходността.

През 2020 г. сингапурски инвеститори предприеха редица големи сделки с офис площи в центъра на Лондон. Това е допълнение към трайния им интерес към бизнес паркове в покрайнините, които предлагат възможности за по-висока доходност, както във Великобритания, така и на пазарите в континентална Европа. През 2021 г. сингапурските инвеститори ще засилят още повече установеното си присъствие на имотния пазар в Европа, като особено търсени са центровете за данни и недвижимите имоти, ориентирани към природните науки, въпреки ограниченото предлагане.

Контролът върху изтичането на капитали остава в сила за китайските купувачи, въпреки че ще се появят възможности за инфраструктурни проекти в Централна и Източна Европа, произтичащи от инициативата „Един пояс, един път“, като логистичните имоти стават обект на все по-голям интерес. Зараждащото се внимание към природните науки е свидетелство за амбициите на частните китайски инвеститори в Европа.

Засилената активност през последно време на северноамериканския капитал в Европа ще се запази през 2021 г. с фокус върху големи платформени сделки, особено в жилищния и логистичния сектор. Savills обаче очаква американските и канадските инвеститори да запазят присъствието си и в по-традиционни сектори с вероятни по-опортюнистични придобивания на офиси, търговски площи и хотели, тъй като добре капитализираните фондове се стремят да се възползват от изникнали в последния момент благоприятни възможности.

Европейските инвеститори затвърдиха конкурентоспособността си при основните продукти през 2020 г. и Savills очаква сходна доминация през 2021 г. в Европа. Допитване за тази година показва нарастване на целевите средства за недвижими имоти от 9% на 9,3% в Европа, тъй като европейските инвеститори със силни нетни парични потоци се стремят да влагат капитали в различни класове активи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още