IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Италианско село спечели от лотарията на ЕС, сега идва трудната част

Тревинано получи 20 млн. евро от Плана за възстановяване на съюза, за да се бори с обезлюдяването

16:28 | 17.04.22 г.
<p>
	Кметът на Аквапенденте Алесандра Тероси.&nbsp;<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Кметът на Аквапенденте Алесандра Тероси. Снимка: Bloomberg LP

Селцето Тревинано в Централна Италия се превръща в тестово място за най-амбициозния икономически експеримент в Европа от създаването на единната валута на региона, пише Bloomberg.

Селцето, в което живеят само 142 души, си осигури 20 млн. евро от Плана за възстановяване на ЕС и сега е изправено пред още по-голямото предизвикателство да разходва достатъчно мъдро парите на данъкоплатците, за да си гарантира траен икономически ефект.

Едно от малкото села в Италия, които ще получат пари, за да се борят с обезлюдяването, Тревинано показва реалността на място за превръщането на финансовата щедрост и добри намерения на блока в нещо повече от печалба от местната лотария.

Успехът или провалът на такива проекти, големи и малки, в по-слабите икономики от еврозоната, ще помогне да се определи апетитът на по-богатите страни за разширяване на подкрепата в бъдеще или дори за заделянето за постоянно на фискални ресурси. Алесандра Тероси, кмет на съседния град Аквапенденте, който включва и селцето Тревинано, разбира отговорността.

„Рискът е да има голяма активност в първите няколко години, а после всичко да замре“, казва тя, докато обхожда тихите къщи в селото и поздравява случайните възрастни жители, които среща по пътя си. „Но ние инвестираме в поредица от по-малки проекти с голямо въздействие, които заедно ще имат дългосрочни последици и може да се превърнат в пример“, допълва тя.

Във фонда за 1 млрд. евро, финансиращ програмата ѝ, част от 200-те милиарда евро, които Италия ще получи от ЕС, ще отидат за спасяване на селата от изчезване. Тревинано и още 20 села, по едно във всяка област и автономна провинция, ще си разделят 420 млн. евро, а 229 местни общности на полуострова ще си поделят останалата част.

Целта е да се предотврати обезлюдяването, което опразва селата в Европа, тъй като хората избират градски центрове с работни места и по-добри услуги. В Германия източните области са най-засегнати. Във Франция явлението е видимо на национално ниво, а в Италия вътрешните части на страната обикновено са най-тежко засегнати, показват данни на Европейската комисия. Италия Италия

Тревинано изпълнява с лекота критериите за отдалеченост. То се намира на 2,5 часа с кола от Рим, като по пътя се минава покрай безкрайни полета, виещи се пътища и се стига до малко плато. Там няма училище, а пощенската служба рядко е отворена, но има два ресторанта.

Планът за съживяване на Тревинано е съсредоточен върху редица малки проекти. Без огромни строителни обекти, или „катедрали в пустинята“, казва Тероси, която е агроном и бивш член на парламента.

Селото е близо до Франкския път, един от най-старите поклоннически маршрути, простиращ се от Кентърбъри до Рим. Тероси иска да възстанови домове, за да приемат туристи, които се насочват към столицата. Те ще бъдат откарвани до хълма с нови електрически автобуси, които също така целят да насърчат местните жители да живеят в долината.

Кметът иска да възстанови замъка и да го превърне в изложбен център и пространство за обучение на ученици по археология и геология и да привлича чираци от близкото занаятчийско училище, за да превърне Тревинано в център на занаятите. В същото време парите от ЕС ще финансират инфраструктура за по-бързи уеб услуги и по-зелена енергия.

След като местни жители и поклонници започнат да идват на хълма за туризъм или установяване за по-дълго време наред с ученици и учени, Тероси се пита дали други бъдещи жители може да включват работещи отдалечено служители от по-далечни места, които търсят по-добър баланс между работа и личен живот.

Всичко това трябва да бъде задействано до 2026 г., крайния срок за разходване на средствата по Плана за възстановяване.

Идеята за влагане на големи суми в отдалечени места има своите критици. Един от тях е Росано Пацагли, преподавател по история в университета в Молизе в Южна Италия.

„Дори да успеят за толкова кратко време, това не решава общия проблем“ с предоставянето на средства само на 21 села, казва той. „Хората се нуждаят от достъп до здравни грижи, училища и мобилност. Ако нямате тези три условия, останалото са само думи“, допълва той.

Министърът на културното наследство Дарио Франческини е по-оптимистичен и отбелязва как добре изхарчените пари, целящи да дадат тласък на селския живот, може да донесат далеч по-големи дивиденти.

„Вече има международен интерес“ от частни инвеститори, казва той. „Ако те се върнат, процесът няма да спре“, допълва Франческини.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:19 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още