IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Оукланд остава най-силният пазар на луксозни имоти в света в края на 2020 г.

Глобалните пазари на луксозни имоти остават устойчиви въпреки пандемията, сочи доклад

13:07 | 03.02.21 г.
<p>
	Изглед от Оукланд.&nbsp;<em>Снимка: Brendon O&#39;Hagan/Bloomberg</em></p>

Изглед от Оукланд. Снимка: Brendon O'Hagan/Bloomberg

Оукланд е най-силният пазар на луксозни имоти в света в края на 2020 г. с ръст на цените от 18%, сочат данни на консултантската компания Knight Frank.

Ниските лихви, желанието за повече площ и управлението на пандемията от Нова Зеландия е стимулирало местните купувачи. Градът оглавяваше индекса на компанията и през третото тримесечие. Десетката се допълва от Шънджън, Сеул, Манила, Москва, Санкт Петербург, Шанхай, Ванкувър, Цюрих и Лос Анджелис.

Въпреки пандемията и произтеклите от нея ограничения за пътуванията индексът на Knight Frank за луксозните имоти Prime Global Cities е регистрирал ръст от 1,9% през последното тримесечие на 2020 г. спрямо скока от 1,6% през третото тримесечие.

Устойчивостта е най-видима на пазарите, които са се справили ефективно с пандемията и където икономиките вече започват да се отварят и се появяват коридори за пътувания.

Четири азиатски града намират място в топ десет по годишен ръст на цените на луксозните имоти – Шънджън, Сеул, Манила и Шанхай, всеки от които е отчел покачване от над 8% през 2020 г.

Около 66% от градовете са регистрирали годишен ръст на цените през годината до декември 2020 г. или цените са останали непроменени, което е повишение спрямо 62% през предходното тримесечие.

Ванкувър е на първо място сред северноамериканските градове, като цените на луксозните имоти са се възстановили до годишен ръст от 8% спрямо спада от 15% през първото тримесечие на миналата година. Възприятието за стойност сред местните купувачи и желанието за по-големи имоти с площи на открито са станали причина продажбите през октомври да достигнат най-високото си ниво от юни 2017 г. насам.

Заради блокадата за осем седмици през пролетта по време на традиционния сезон на продажбите във Великобритания Лондон регистрира спад на цените с 4%. Британската столица трябваше да наваксва през лятото на миналата година, като същевременно се бореше с постоянно променящите се ограничения за пътуванията и с опасността от Brexit без сделка.

Ню Йорк, където цените на луксозните имоти намаляват с 5% на годишна основа през четвъртото тримесечие на 2020 г.,  изпитваше затруднения през първото полугодие заради пандемията, но е приключил миналата година по-оптимистично. Броят на подписаните договори в Манхатън е нараснал с 14% през декември на годишна база, а обявите са намалели с 31%.

След постигането на Brexit със сделка и встъпването в длъжност на новата администрация в САЩ неизвестностите са по-малко отпреди, но COVID-19 продължава да помрачава инвестиционните решения.

Сега вниманието е насочено към разпространението на ваксините, до каква степен ограниченията пред предлагането през 2020 г. ще смекчат последиците за цените на луксозните имоти и дали международните пътувания ще се възстановят до известна степен през второто полугодие на 2021 г., улеснявайки повече трансгранични сделки.

В края на 2020 г. тайландската столица Банкок регистрира най-голям спад на цените на луксозните имоти от 7,3% на годишна основа. Следват Хонконг и Дубай с понижение от съответно 6,9% и 5,9%.

Общо 15 от включените в индекса на Knight Frank 45 града са регистрирали спад на цените на луксозните имоти на годишна база през четвъртото тримесечие, а в Букурещ те са останали непроменени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още