IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Тръмп: Медиите са врагове на народа

Американският президент обяви и специалния прокурор Робърт Мълър в конфликт на интереси

08:36 | 30.07.18 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Една обозначена като конфиденциална среща доведе до публична размяна на удари между президента на САЩ Доналд Тръмп и издателя на New York Times. Тръмп съобщи в свой туит за разговора в Белия дом, като отново назова медиите "врагове на народа". След това издателят на вестници Артър Грег Сълзбъргър заяви, че е разкритикувал Тръмп в разговора за неговите словесни атаки. Тръмп пък отвърна с нова тирада.

След представата на на Сълзбъргър разговорът е протекъл конфронтационно. Собственикът на американския вестник, който се е срещнал преди десетина дни с президента, го е предупредил, че изказванията му срещу медиите са опасни и вредни. Той разпространи съобщение, че на 20 юли е имал разговор с държавния глава.

„Казах директно на президента, че не само намирам неговия език за раздразнителен и разделителен, но и за все по-опасен," каза Сълзбъргър в изявление на уебсайта на своя вестник. „Аз го предупредих, че този език ще увеличи заплахите срещу журналистите и може да доведе до насилие“. „Коментарите му са опасни и вредни за нашата страна но и все по-опасен фактор", твърди още Сълзбъргър. 

Според Сълзбъргър срещата се е провела на 20 юли по инициатива на Белия дом. Такива срещи за опознаване не са необичайни. Сълзбъргър е приел поканата на Тръмп, само за да го предупреди да не създава опасни ситуации, като атакува постоянно медиите.

 

Всъщност е била постигната договорка за поверителността на съдържанието на срещата, каза издателят. Въпреки това, тъй като президентът е съобщил за срещата в съобщение в Twitter, предприемачът смятал, че вече не е обвързан с поверителност и е поискал да обясни своята гледна точка.

Тръмп информира обществеността в неделя сутринта (местно време) в Twitter за срещата със Сълзбъргър. Тя е била "много добра и интересна". В своя тиут Тръмп казва също: „Говорихме дълго време за огромното количество „фалшиви новини ", разпространявани от медиите, и за това как се е развил терминът „врагове на народа". Тръмп не споменава нито дума за критиката от страна на Сълзбъргър.

Тръмп не остави дълго време публичния отговор на издателя без отговор, като добави няколко Twitter съобщения. Той се оплака, че „очуканият New York Times не пише нищо друго освен лоши истории дори за много положителни събития".

 

Свободата на пресата идва с отговорността да се пише правилно за новините. 90% от отразяването на моето управление са негативни новини въпреки огромните положителни резултати, които постигаме. Няма да позволя страната ни да бъде разпродадена от хейтърите на Тръмп в умиращата вестникарска индустрия", добави президентът.

Очевидно в директна препратка към предупреждението на Сълзбъргър Тръмп обвинява медиите, че „излагат на риск живота на много хора - не само на журналисти", като публикуват вътрешна информация за правителството.

37-годишният Сълзбъргър пое управлението на традиционния вестник от Ню Йорк от баща си на 1 януари. Тръмп заяви по това време, че това е „последният шанс" на вестника да се докаже като безпристрастен. Оттогава насам NYT писа критични материали за частните и политическите въпроси на американския президент, а той нарече вестника на свой ред многократно „много нечестен" и „заплашен от банкрут и корумпиран".

Тръмп е във война и с редица други американски медии. Само преди няколко дни Белият дом забрани на журналистка от CNN да присъства на пресконференцията с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Причините са „неподходящи" въпроси, които тя е задала на друга пресконференция по-рано през деня.

Междувременно в серия от туитове американският президент обвини и специалния прокурор Робърт Мълър в „конфликт на интереси“, заради който той не бивало да води разследването на подозренията за руска намеса в президентските избори през 2016 г. Тръмп заяви, че през годините е имал "много лоши и конфликтни работни отношения" с Мълър.

 

„Дали някога Робърт Мълър ще разкрие конфликтите си на интереси с президента Тръмп, в това число факта, че имахме много лоши и конфликтни работни отношения. Отказах му началническия пост във ФБР (ден преди назначаването му за специален прокурор), а Коми му е близък приятел", написа Тръмп.

Джеймс Коми бе уволнен от Доналд Тръмп от поста директор на ФБР през май 2017 г. и оттогава е много критичен към президента. През януари New York Times писа, че Тръмп възнамерява да уволни и Мълър през юни. Според медията обаче неговият юридически съветник Дон МакГан може би го е посъветвал да не го прави, защото подобен ход може да предизвика засилени призиви за импийчмънт.

В ролята си на специален прокурор Мълър трябва да установи дали руски представители са се намесили в предизборната кампания през 2016 г. и дали има съглашателство между руски длъжностни лица и щаба на Тръмп.

Във вчерашните си туитове Тръмп попита защо Мълър се фокусира само върху него и предизборния му щаб, а не разследва и демократите. Той добави, че "ловът на вещици" срещу него е започнал от "лъжливо досие", за което са платили "мошеничката Хилари" Клинтън и Демократическата партия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:55 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

2
rate up comment 6 rate down comment 0
mathematician
преди 5 години
В случая хората с каскети са журналистите :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 2
Sakamano
преди 5 години
Това за "враговете на народа" не беше ли запазена реплика на хората с каскети?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още